close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 
... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Americké savce před 13 000 lety vyhubila kometa

1. listopadu 2011 v 20:47 | LaVoisin |  Zajímavosti a zajímavé články


Před 12 900 lety nad Severní Amerikou explodovala kometa a zapříčinila vymření spousty druhů, včetně savců a téměř celé populace prehistorických lidí. Podle vědců z univerzit v Oregonu a Kalifornii to dokazují četné nálezy miniaturních diamantů.

Konec lidí klovíské kultury býval spojován s koncem doby ledové, o fatálním střetu s kometou už vědci informovali dříve. Oregonští a kalifornští experti teď teorii potvrdili nálezy miniaturních diamantů výhradně v geologických vrstvách z popisovaného období, a to v šesti lokalitách v USA a Kanadě. Diamanty se vytvořily za vysoké teploty a tlaku vyvolaného kosmickým střetem.

Vědci se domnívají, že exploze komety změnila směr mořských proudů a zapříčinila tak nástup chladné éry, která zasáhla celou planetu a trvala 1300 let. V Severní Americe měla exploze vliv na masivní tání ledovce, jenž zakrýval oblast Velkých jezer.

Mezi druhy, které následkem vůbec vzácného rojení komet nad Amerikou před téměř 13 000 lety vyhynuly, byli i mamuti, uvádí se ve zprávě publikované v žurnálu Nature. Skoro vymřeli také prehistoričtí lidé, jejichž počet se výrazně snížil.

Zdroj: novinky.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.