... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Tajemní pralidé z jeskyně Blombos předběhli zbytek světa o 55 tisíc let

28. prosince 2010 v 14:36 | LaVoisin |  Zajímavosti a zajímavé články
Rytina v kameni, stará 75 000 let, je jedním z nálezů z jeskyně Blombos. Ty dokazují, že místní lidé předběhli o desítky tisíce let jiné lidské tlupy.
Jihoafrickou jeskyni Blombos obývali před 75 tisíci lety lidé, kteří svými způsoby výroby pazourkových zbraní nebo ozdob předběhli ostatní. Podle vědců, kteří o svém objevu informovali v pátek, představovala místní tlupa moderních lidí hi-tech civilizaci ve srovnání s ostatními dosud nalezenými.

Vedoucí výzkumu Vincent Mourre tvrdí, že na místě nálezu, je řada jasných důkazů, že zdejší obyvatelé používali metodu štípání kamene, která je jinde poprvé doložena až o 55 tisíc let později. O výzkumu informuje nové vydání časopisu Science.

Dávný výrobce nejprve prvním úderem kladivu podobným nástrojem rozštípl vhodný kámen a následně jej pomalu tvaroval - třeba do podoby velmi ostrého nože. Podle vědců, není zcela jasné, jak mohli lidé právě v této jeskyni o tolik let předstihnout jiné lidské tlupy.

Je však možné, že právě zdejší populace stála u počátku pravěké technologické revoluce, která jejím potomkům poskytla výhodu. Na základě ní mohli účinněji lovit a s pronásledováním migrující zvěře se šířit do všech koutů světa.


Zdroj: novinky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 alenka15987788 alenka15987788 | Web | 28. prosince 2010 v 17:37 | Reagovat

aaaaa :) pekne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.