... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Výstava Mýtus hradu odkrývá legendy o pásech cudnosti

17. října 2010 v 14:45 | LaVoisin |  Kulturní historické akce
Většina lidí je přesvědčena o tom, že středověký rytíř si před odjezdem na křížovou výpravu věrnost svoji manželky pojistil pásem cudnosti. Jeho kovová konstrukce i pevný zámek zajišťovaly, že milostné touhy hradní paní nebyly naplněny, pokud se ovšem neobjevil obzvláště zkušený zámečník.

Autoři současné rozsáhlé výstavy Mýtus hradu, která je do konce října k vidění v Berlíně a Norimberku, se zaměřili i na tyto legendy a pás cudnosti podrobili bedlivému zkoumání. A zjistili, že lidstvo žilo léta v omylu. Pás cudnosti v době nejslavnějších křížových výprav, tedy ve 12. a 13. století, ještě vůbec neexistoval.
Jeho objev se přisuzuje až Italovi Francesco Carrarovi, který svoji novinku údajně představil poprvé v roce 1395. Nepochybně byla určena především pro obchodníky a bankéře italských měst. Každý, kdo četl Dekameron Giovanniho Boccacia, dobře ví, že bohatí měšťané se o svoje ženy báli mnohem víc než šlechtici nebo rytíři.
Jak pás cudnosti kdysi vypadal, ukazuje ilustrace v knize německého vynálezce Konrada Kyesera, která byla napsána v roce 1405 a nyní je v majetku Bavorské národní knihovny v Mnichově. V Berlíně, kde se expozice soustředí na život ve středověkých hradech, je nyní tato unikátní kresba k vidění.

Pás cudnosti především chránil 

V třídílném katalogu výstavy (vydaném nakladatelstvím Sandstein) je pak rozbor toho, k čemu pás cudnosti sloužil. Rozhodně v něm dáma nemohla chodit dlouhé měsíce. Delší použití bylo vyloučeno, a to nejen z hygienických důvodů. Nošení pásu bylo nepříjemné a bolestivé. K čemu tedy pomůcka sloužila?
Zcela zjevně šlo o ochranu před znásilněním bandity nebo nájemnými žoldáky. Žena si ho zapnula při průjezdu nebezpečným úsekem cesty nebo ho použila ve chvíli, kdy došlo k dobytí a rabování hradu či města. A není vůbec vyloučeno, že pás cudnosti se používal i při milostných hrádkách. Každý, kdo někdy nemohl rozepnout podprsenku, ví, co asi prožíval v době gotiky a renesance muž, když se snažil svoji dámu "odemknout".

Pásy i pro muže 

Zdá se, že existovaly i pásy cudnosti pro muže, ale ty bránily spíše onanii, která byla považována ve středověku za hřích. Toto odsouzení dokládá i unikátní plastika muže, který se sám uspokojuje, a která byla ve 13. století umístěna v interiéru kaple v areálu císařského hradu v Chebu, kde zastupuje lidské neřesti.


Zdroj: novinky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 David David | Web | 7. října 2013 v 15:45 | Reagovat

Pásy cudnosti rozhodně nejsou jen otázkou historie. Momentálně existují i coby fetish hračky. Informace o nich můžeme najít třeba na http://pas-cudnosti.cz/ což je stránka zaměřená na pásy cudnosti pro muže.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.