... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Keltové - jak žili a vypadali?

28. října 2010 v 14:10 | LaVoisin |  Starověk
Keltský dům
Keltové bývali starověkými spisovateli popisováni jako vysocí a modroocí lidé s jemnou pletí. Samozřejmě, že nelze toto tvrzení brát úplně doslova.V době před dvěma až dvěma a půl tisíci lety se již v Evropě nedá hovořit o čisté rase. Antické národy a zejména Římané však byli obvykle podsaditější a tmavší, a tak jim Keltové někdy připadat jako plavovlasí obři. Navíc Keltové si často upravovali barvu vlasů různými prostředky a blonďaté vlasy byly zřejmě tehdy v módě. Dojem lidí s mohutným vzrůstem možná Keltové rádi ještě umocňovali při válečných střetnutích, kdy z psychologických důvodů kráčeli v předních řadách bojovníků vždy ti nejmohutnější a nejsilnější.

   Keltové se rádi oblékali do oděvů pestrých barev, často zdobených proužkem či kostkou. Zejména keltské ženy prý vynikaly nápadnou krásou a velmi pečlivě o sebe dbaly. Ženy nosily šaty nejčastěji z lněné látky často zdobené květinami, ty bohatší někdy i prošívané zlatem. Častou ozdobou oděvů byly třásně. Lněné byly i mužské haleny a někdy i lehké pláště. Kalhoty, které nosili muži byly většinou z kvalitní vlněné látky, stejně jako plášť sepnutý na rameni sponou. Spony byly železné, bronzové, stříbrné někdy i zlaté, velmi často umělecky provedené zdobené emailem nebo vykládané korálem. Právě spony v keltské společnosti podléhaly módě a proto dnes slouží archeologům jako vynikající vodítko při datování nálezů.
  
Nezbytnou součástí keltského oděvu byl opasek, někdy kožený, jindy však splétaný z bronzových, železných a někdy i zlatých článků. Opasek sloužil bojovníkům k zavěšení meče i nejrůznějších nezbytností, byl však i nezbytnou ozdobou a to jak u mužů tak i u žen.
  
Keltové chodili velmi dobře obutí, ať již v jednoduchých dřevěných sandálech, plátěné obuvi s podešví, či kožených nízkých i vysokých botách se šněrováním i bez něho. Kvalitní keltská obuv byla vyvážena a ceněna i v antickém světě. Však také název "galoše" pravděpodobně připomíná své původní tvůrce Galy (jak Kelty nazývali Římané). Nešlo samozřejmě o gumové holínky, nýbrž o vysoké pevné kožené boty, které se hodily i k chůzi po špatně přístupných lesích, které Keltové obývali.
  
Keltové milovali šperky a uměli také nádherné kousky vytvářet. Keltské ženy chodily ozdobeny často i několika prsteny na rukou, náušnicemi, náramky na rukou i nohou a čelenkou. Nezbytnou a typickou ozdobou každého Kelta i Keltky byl nákrčník, tzv. torques. Šlo o kovový šperk splétaný většinou z několika pramenů, vpředu nespojený a zakončený ozdobnými hlavicemi nebo pečetítkem. Zdá se, že nákrčník byl nejen ozdobou, ale i jakýmsi symbolem či odznakem společenského postavení. Zdá se také, že keltské šperky neplnili pouze ozdobnou funkci, ale že šlo v mnoha případech o předměty, plnící roli amuletů a ochranných předmětů. Keltové byli velmi pověrčiví a velkou roli u nich vždy hrála "lidová magie", jak bychom dnes nazvali velkou znalost a využívání obecných esoterických principů. Však také většina bájí o kouzelných prstenech či mocných amuletech pochází z okruhu severské (tj. keltské a germánské) mytologie.
  
Keltové v naší zemi žili v malých usedlostech, které obvykle obýval jeden či více rodinných klanů, nebo v opevněných hradištích.


Zdroj: Velká kniha otázek a záhad. 
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Berry Berry | 7. listopadu 2010 v 11:35 | Reagovat

Hezký blog ,pomoh mi v referátu o Keltech . :-)  :-)  :-)

2 Anonim Anonim | 7. listopadu 2010 v 11:41 | Reagovat

Máš fakt hezkej blog , ale můžeš sem dát třeba v kolikátém žili Kelti století (jenom rada).

3 LaVoisin LaVoisin | 7. listopadu 2010 v 19:14 | Reagovat

Děkuji Všem za pochvalu blogu. To že by měl sloužit mladým lidem jako zdroj na referáty byl záměr a taky tento blog měl lidem přiblížit historii a ukázat jim, že dějepis není pouze o datech a událostech, ale hlavně o lidech a jejich rozhodnutí a to ho dělá jedinečným a velice zajímavým.

Co se týká Keltů - nejzazší kořeny sahají přinejmenším do období kolem poloviny 2. tisíciletí př.n.l. Jejich největší rozkvět pak nastal mezi 6 a 1. stoletím př.n.l. V 1. století př.n.l. podlehli Římanům a byli postupně asimilováni nebo vytlačeni do Skotska a Irska. :-)

4 anonimka anonimka | 28. února 2011 v 14:43 | Reagovat

Je to moc pěkné děkuji za referát :d

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.