... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Nejstarší kostel

18. září 2010 v 10:48 | LaVoisin |  Středověk
kostel sv. Margity Antiochijské
Nenápadný kostelík sv. Margity Antiochijské u západoslovenské obce Kopčany byl celá staletí přehlížen. Nyní ale archeologové zjistili, že se prokazatelně jedná o nejstarší dochovaný křesťanský kostel ve střední Evropě. O unikátu přitom dosud nevěděla ani církev. Budovu dlouhou necelých 9 metrů a širokou zhruba 5 metrů znali pouze místní obyvatelé. 

Vědci až letos objevili v jejím okolí tři hroby, v nichž našli dva pozlacené bronzové knoflíky a náušnice pocházející nejpozději z 9. století, tedy z období Velké Moravy. Jde tak o jedinou stavbu z této doby, která se zachovala v dobrém stavu.Zdroj: výstřižek z časopisu (bohužel nevím jakého)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 :-) hezk=é :-) hezk=é | 11. května 2011 v 17:47 | Reagovat

Jagellonci

Ve chvíli nejvyššího ohrožení se Jiří prozíravě vzdal dynastických nároků svých synů a nabídl českou korunu Jagelloncům. Po smrti "husitského krále" Jiřího v roce 1471 nastupuje na český trůn jagellonská dynastie v osobě nejstaršího syna polského krále a litevského velkoknížete Kazimíra IV. Jagellonského Vladislava.
Příchodem Vladislava do Prahy slavila dynastická politika Jagellonců významný úspěch, prosadili se totiž alespoň v jedné ze zemí, jež považovali za své dědictví po Ladislavu Pohrobkovi, bratrovi Vladislavovy matky (dále to bylo Království uherské). Matyáš Korvín se dal korunovat českým králem, byl vládcem vedlejších zemí Koruny české, Moravy, Slezska a Lužice. Kromě toho ho přímo v Čechách podporovala katolická šlechta, ovládající jih a severozápad země, a za svého panovníka ho považovala také některá česká města, která neuznala Vladislavovu volbu.
Slabá vláda Jagellonců, kdy spíše šlechta vládla králi, trvala jen půl století a ukončila ji bitva u Moháče.

2 Branislav Jursa, Slovensko Branislav Jursa, Slovensko | 27. dubna 2013 v 12:47 | Reagovat

Najstarší kostol v strednej Európe je kostol v Kostoľanoch pod Tríbečom.

http://www.apsida.sk/c/1066/kostolany-pod-tribecom

- na výzkume spolupracovali Češi aj Slováci, a určite to nájdete na internete.
s pozdravom Branislav Jursa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.