... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Rudolf "Kaše". První Habsburk na českém trůnu

22. května 2010 v 15:21 | LaVoisin |  Habsburkové v čechách
Rudolf "Kaše" Habsburský
V noci ze 3. na 4. července 1307 zemřel v Horažďovicích Rudolf Habsburský. Nestabilita ve státě se stupňovala.
Po vymření Přemyslovců začal ve středoevropském prostoru boj o českou korunu. Uprázdněný pražský trůn byl velkým lákadlem pro vládnoucí dynastie okolních států. Kromě tyrolských hrabat Menhardovců se do Prahy hrnuli i stále ambicióznější Habsburkové.

Zavražděním Václava III. v Olomouci nastala v českém království bezprecedentní situace. Po staletích, kdy si vládu nad zemí předávali příslušníci starobylého panovnického rodu, neměl najednou kdo usednout na trůn.

Kdo usedne na trůn?

Nabízelo se několik způsobů, jak postupovat. Ústava neexistovala, a proto každá strana tvrdila, že její nárok na trůn je ten pravý a legitimní. Velká část české šlechty si přála, aby korunu získal některý z manželů přemyslovských žen. Václav II. totiž měl kromě syna Václava ještě dcery Elišku, Annu a Markétu a další nevlastní sourozence.

S nárokem na trůn přišel i římskoněmecký král Albrecht I. Habsburský, který považoval české království za uvolněné říšské léno a chtěl ho získat pro svého syna Rudolfa.

V Čechách ale měl silnou pozici švagr Václava III. a manžel Anny Přemyslovny Jindřich Korutanský z rodu Menhardovců, kterého si jako krále zvolily i české stavy.

Habsburkové se ale nenechali o pražský trůn připravit. Albrecht vypravil do Čech vojenskou výpravu, do jejíhož čela postavil právě syna Rudolfa. Jindřich Korutanský si netroufl postavit se silnému vojsku a z Prahy včas uprchl.

Na Rudolfovu stranu se přidal Jindřich z Lipé, Hynek z Dubé, Jindřich I. z Rožmberka nebo pražský biskup Janem IV. z Dražic. Požadovali po něm potvrzení starých privilegií včetně Zlaté buly sicilské a sňatek s vdovou po Václavovi II. Eliškou Rejčkou. To Rudolf s radostí přijal, protože byl čerstvým vdovcem a navíc sňatek s Eliškou ho mohl přiblížit ještě k polské koruně.

Odboj proti králi

Pro mnohé Čechy však byl Rudolf trnem v oku. Přesto byl 16. října 1306 zvolen českým králem. Část šlechty mu sice složila hold, ale nemalá skupina se hned postavila do opozice. Vyčítali mu že nepochází z české krve, že nerespektuje nároky Přemysloven, a že chce neoprávněně získat trůn pro Habsburky dědičně.

Na popularitě mu u české šlechty nepřidal ani jeho šetrný způsob života. Omezil státní výdaje, naopak upevnil výběry daní. Dokázal se omezovat i sám. Nepořádal žádné opulentní hody, jedl skromná jídla, čímž si u lidí zasloužil přezdívku král Kaše.

Když se v létě 1307 zvedl proti neoblíbenému králi odpor pod vedením Bavora ze Strakonic v západních Čechách, rozhodl se Rudolf, že povstání krutě ztrestá. Oblehl Horažďovice, ale zradilo ho zdraví. Nakazil se úplavicí, která ho nakonec připravila o život. Nedočkal se ani korunovace a v noci z 3. na 4. července 1307 před branami města Horažďovice zemřel. Bylo mu pouhých 26 let.

O českou korunu se pak znovu přihlásil Jindřich Korutanský. Ani on se z ní dlouho neradoval. Habsburkové si na českou korunu museli počkat až do roku 1453. Ani tehdy jim štěstí nepřálo. Ladislav Pohrobek zemřel taktéž v mladém věku. Zato zisk koruny roku 1526 nastartoval dědičné panování habsburské linie v Čechách až do vzniku republiky.


Zdroj: tn.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | 22. srpna 2011 v 20:07 | Reagovat

Malé upřesnění, Ladislav Pohrobek byl třetím Habsburkem na českém trůnu, druhým byl jeho otec Albrecht, který se stal českým králem v roce 1437 po smrti svého tchána Zikmunda Lucemburského. Po dvou letech ovšem umírá na úplavici při tažení proti Turkům.

2 Martin Martin | 4. října 2013 v 23:35 | Reagovat

Rudolf Habsburský ovšem nezemřel na úplavici. Trpěl dlouhodobými zažívacími problémy, které ovšem před svým okolím tajil. Kaše byla jeho oblíbeným jídlem nejenom kvůli jeho šetrnosti, ale také proto, že jiná jídla pro něj byla obtížně stravitelná. Při tažení u Horažďovic mu pak patrně praskl žaludeční vřed, nikdo jiný u Horažďovic nezemřel, v případě výskyty úplavice by obětí bylo podstatně více. Kromě přezdívky Král kaše se mu také posměšně říkalo Král hokynář nebo obstaravatel zboží, protože si víno, potraviny a další nechával dovážet z Vídně.

3 CoreyJam CoreyJam | E-mail | Web | Neděle v 22:39 | Reagovat

You have made your position pretty nicely!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.