... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Vršovci

7. března 2010 v 16:42 | LaVoisin |  Česká šlechta
Vršovci byl český raně středověký velmožský rod, který v 11. a na počátku 12. století významně ovlivňoval dějiny přemyslovského státu. Vršovci bývají vedle Municů a Těpticů uváděni jako příklad tzv. rané šlechty. Přemyslovci se Vršovce pokusili třikrát vyvraždit (poprvé v roce 1003, znovu asi 1014, naposled a opět ne důsledně v roce 1108).
O původu rodu existují diskuze. Tradičně historici zastávají názor, že se jedná o starou pozemkovou šlechtu, vyskytují se i názory, že Vršovci byli úřednickou šlechtou. Kosmas Vršovce zmiňuje v souvislosti s vybitím Libice v roce 995. Vršovci měli za pomoc při útoku na Slavníkovce získat právě libické hradiště. Část historiků toto tvrzení přijalo, někteří k němu mají výhrady.
Silné pozice získal rod v 2. polovině 11. století, kdy se jeho přední člen Mutina stal pobočníkem a tajemníkem knížete Břetislava II. V roce 1108 jej dokonce zastupoval v době jeho nepřítomnosti. V této době byl i kastelánem v litoměřické kastelánii. Další člen rodu, Božej byl kastelánem v Žatci.
Po vyvraždění v roce 1108 zůstala z rozsáhlého rodu naživu jen jedna rodina. Tito zbylí Vršovci dokázali do konce 12. století v podstatě získat zpět dřívější pozice. Nemoj II. se stal nejdříve kastelánem v Litoměřicích a kolem roku 1160 i královským komorníkem. Jeho bratr Jarohněv byl kastelánem v Žatci v dlouhém období mezi roky 1146/7 až 1177.
Vedle českých Vršovců existovala ve 12. století i moravská větev Dětřichovců (Hrutovců), kteří drželi pevné pozice v rámci znojemsko-bítovské provincie.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Neluška Neluška | Web | 20. března 2010 v 11:31 | Reagovat

Ahojky!!
Furt si říkám, že musím projít zase tvé blogy, napsat mail... a furt není a není čas!
Tak aspoň krátký vzkaz zde :o).
Jak se daří? Copak děláš? Plánuješ výlet na nějakou akci??
Sluníčko svítí, jaro se probouzí :o). Přeji příjemný den!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.