... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Historické předměty mají vnitřní hodiny

6. ledna 2010 v 21:39 | LaVoisin |  Zajímavosti a zajímavé články
Archeologům se rýsuje nový způsob, jak přesně datovat stáří předmětů.

Tým archeologů z edinburgské univerzity přišel s novým způsobem určování stáří předmětů. Vypálená hlína podle nich chemicky reaguje s atmosférickou vlhkostí okamžitě poté, co se vytáhne z pece. Vědci podle toho budou schopní zjistit, jak staré jsou předměty jako cihly nebo keramika.

Profesor edinburgské univerzity Christopher Hall novinářům vysvětlil: "Každé archeologické naleziště je plné střepů. Ale zatím nemáme žádnou spolehlivou metodu, jak přesně určit jejich stáří." Pro dataci keramiky se nehodí klasická radio-karbonová metoda používaná u kostí nebo dřeva. Nová britská metoda místo uhlíku měří množství vody, které se spojilo s materiálem.

Přelom v archeologii

Profesor Hall tvrdí, že se jedná o zlom v archeologii - konečně se bude dát zcela přesně určit, jak je keramika stará. Jeho tým už pokusně zkoušel určovat stáří předmětů z období Říma, středověku i moderní doby - vždy s překvapivou přesností. Zjistili, že dokáží určit keramiku starou dva tisíce let, ale předpokládají, že nová metoda má potenciál k přesné dataci předmětů z doby před deseti tisíci lety. V současné době výzkumníci testují, zda se dá analýza použít i na další materiály, například porcelán.

Výzkum vedla Dr. Moira Wilsonová z univerzity v Manchesteru. Podle ní se dá metoda i obrátit a pak se dá zjistit, jakou teplotu měla keramika v průběhu času. "Pokud budeme vědět, kdy přesně nádoba vznikla, můžeme určovat, kolik bylo v jaké době kolem ní stupňů. To by se dalo využít například při zkoumání globálního oteplování," vysvětluje.

Díky teplu

Jak vlastně měření vypadá? Zlomek keramiky se nejprve zváží a pak se zahřeje na 500 stupňů. To odstraní vodu a pak se předmět znovu zváží. Na to se použije extra přesný měřící přístroj, který určí, jak rychle se v materiálu usazovala vlhkost. Z takto získaných údajů se dá určit přibližné datum, kdy předmět vznikl.

Nová metoda se testovala zatím jen na třech předmětech. Nejprve na římské cihle z doby přibližně před dvěma tisíci lety. Přístroje jim ukázaly, že je stará 2001 let. Keramický střep s odhadovaným věkem mezi 708 a 758 lety určili na 748 let. Závěrečný pokus se konal na "záhadném" střepu. Jeho datace nebyla výzkumníkům prozrazena. Jejich metoda určila jeho stáří na 340 let. Až poté se vědecký tým dozvěděl, že střep pocházel z doby před 339 - 344 roky.

Důkaz díky omylu

Metoda má však i slabiny. Pokud se předmět vystaví teplotě vyšší než 500 stupňů, jeho "vnitřní hodiny" se resetují. Zjistili to na příkladu středověké keramiky z Cantenbury, kde jim metoda ukazovala stáří 66 let. To vychází na rok 1942, kdy bylo toto město bombardováno německými zápalnými pumami.


Zdroj: tn.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.