... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

O mumiich nejen egyptských s profesorem Eugenem Strouhalem

22. října 2009 v 18:43 | LaVoisin |  Zajímavosti a zajímavé články
Na různé mumie narazíme nejen v Egyptě, v čem jsou jejich hlavní odlišnosti?

Máme umělé mumie egyptského typu, pak je tu mumifikace vysušením a konzervace chladem nebo teplem, v Indonézii a na Nové Guinei narazíte na mumie vzniklé vyuzením. Samostatnou kapitolu tvoří mumie přirozené, kdy se jedná pouze vysušení mrtvých těl. Proudící vzduch tělo vysuší s vnitřními orgány ... což jsou například mumie na Kanárských ostrovech.

Je v tom zásadní rozdíl z hlediska trvanlivosti?
Zásadní - v okamžiku, kdy přirozené mumii přemístíte jinam do poměrů, kde proudění vzduchu není, nebo když na jejich původním místě proudění vzduchu zabráníte, tak se mumie začnou kazit ...obvykle chytí plíseň a začnou se rozpadat.

Skláníte se nad tím, co kdysi bylo živým tělem.. a pořád je to obdivuhodně zachováno. Je to fascinující?
Beru to jako součást zaměstnání, takže bych neřekl, že jsem tím fascinován. To slovo je tam špatně. Jsem ovšem fascinován, když jako první vstupujeme do pohřební komory. Když máme narušit posmrtný klid zemřelých…to na mně působí….hluboce to prožívám. Sám sebe se v tom okamžiku ptám, jestli máme vůbec na to právo… jestli naše důvody jsou dostatečné…

Jsou?
Svědomí konejšíme faktem, že i mumie lze považovat za historický pramen. Snažíme se obohatit historii o poznatky, které jiným způsobem získat nejde. O vlastním životě dávného člověka. Jestli byl či nebyl nemocný, čím trpěl, jak těžce či lehce pracoval, jestli často usilovně chodil nebo spíše posedával, jaké stopy na jeho tělesných znacích zanechalo to či ono povolání nebo určité životní návyky, jak nebo proč zemřel - jinak to nezjistíme. Z písemných pramenů už vůbec ne, protože ty se málokdy týkaly lidského života - na stěnách hrobek Pozdní doby byly většinou nalezeny náboženské texty. Byl bych rád, kdyby se pozůstatky osob, které jsme vyrušili ze spánku, vrátily tam, odkud jsme je vzali. Aby se jejich klid obnovil. Nechceme je dát do nějakého muzea, ale zpět na místo jejich odpočinku.

Existuje dnes pro výzkumníka nějaké nebezpečí nákazy neznámou nemocí při práci s mumií?
Já se chráním obličejovou maskou nebo rukavicemi… ale prakticky neexistuje nebezpečí, že by tam ještě něco bylo. Neznámá choroba… to je prostě nepravděpodobné a filmy s podobnou tématikou vypínám. Škoda času... pokud se na to nedívám se svým vnukem.

Váš nález nádoru na mumii proletěl tiskem jako kometa…
Zkoumal jsem jednu z dalších mumií nalezených v Iufaově hrobce. Patří asi 40leté ženě jménem Imachetcherresnet. Zaujala mne hlavně spirální zlomenina bércových kostí pravé nohy. Přišel poslední den, už jsem skoro balil nástroje, když jsem si všiml znetvoření její křížové kosti. Při bližším ohledání se v ní ukázala naprosto hladká šikmo oválná dutina o největším průměru přes čtyři centimetry! Za života té ženy byla dutina vyplněna nádorem, který prorůstal do otvorů v křížové kosti. Tudy procházejí zaživa smyslové a pohybové nervy. Nervy musely být stlačovány a ženě to určitě působilo dlouhodobé kruté bolesti a možná i obrnu v oblasti hýždí a pravé dolní končetiny."

Dalo se to léčit?
Tehdy určitě ne. Tenhle nádor nebyl zhoubný, nemetastázoval. Jeho operování ovšem nebylo v silách starých Egypťanů.

Je na našem území méně nebo více přirozených mumií než jinde v Evropě?
Není jich tady vyloženě víc nebo míň. Snad jen v Itálii, kolébce křesťanských řádů, jich najdeme víc. Počty mumií jsou dány tím, jak se u nás stavěly kostely a krypty, kde se nebožtíci ukládali. Takových lokalit u nás není málo a přitom spousta krypt ještě dodnes není prozkoumána.

Prof. Eugen Strouhal (*1931)
se zajímá o historii nemocí a jejich léčení. Vystudoval současně medicínu i archeologii. ("Rodiče mi jen archeologii nedovolili jako příliš nejisté povolání"). V současnosti dlouholetý spolupracovník Egyptologického ústavu. Studuje kosterní pozůstatky nalezené během výzkumu komplexu Iufaaova šachtového hrobu v Abúsíru.

PS: nevim proč, ale nejdou mi vkládat obrázky :-( Až se zadaří, tak to napravím

Zdroj: RF Hobby a časopis 21. století (starší vydání)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.