... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Mumie jménem Nefertiti?

24. října 2009 v 17:28 | LaVoisin |  Zajímavosti a zajímavé články
Další ze starších článků (rok 2003), které mě zaujali a uložila sem si je. Teď jsem je vytáhla ze zaprášené flešky a dávám sem na přečtení. Také bych chtěla říct, že mi stále nejdou dávat na blogy obrázky :-( Až to půjde dodám.

Archeologům se v Egyptě podařil další senzační objev. Tentokrát s pomocí supermoderní techniky. Je odhalená mumie skutečně bájnou královnou Nefertiti?
Nejprve byla nalezena paruka nubijského stylu, kterou s oblibou používaly ženy za vlády XVIII. dynastie během panování faraona Achnatona. Paruka ležela v blízkosti tří neidentifikovaných mumií v tajné boční komoře v hrobce KV35 v Údolí králů v Luxoru, starověkém královském pohřebišti. Paruka a fakt, že by mohla patřit slavné královně Nefertiti, přilákaly do Egypta Dr. Fletcherovou.


Body pro Nefertiti
Dr. Fletcherová, vedoucí týmu zabývajícího se výzkumem mumií z Univerzity v Yorku, poprvé navštívila tajnou boční komoru v hrobce KV35 v červnu 2002. Byla povolána především jako odbornice z oboru mumifikace, specializující se na studium vlasů starověkého Egypta. Kromě paruky ji upoutala jedna ze tří mumií, nalézajících se opodál. Svým výrazným profilem a labutím krkem mohla odpovídat proslulé kráse královny Nefertiti. Navzdory tomu, že obličej mumie byl narušen silnými údery, kterými byl zasažen po smrti. Bylo třeba co nejpřesněji určit, z jakého období neznámé mumie pocházejí. Úkolu se během expedice ujal Dr. Stephen Buckley, jeden z předních světových archeologů-chemiků a specialista na mumifikační postupy. Ten vedl vizuální vyšetření balzamovacích metod a materiálů použitých na těchto třech mumiích. Mumie pak zařadil do pozdního období XVIII. dynastie, která v Egyptě vládla - opět se jedná o dobu, ve které žila Nefertiti. Antropolog Dr. Samia El-Merghani z Egyptského muzea v Káhiře později tento nález potvrdil. Dr. Fletcherová odhalila další fyzické podobnosti s královnou pozdního období včetně výrazné stopy těsné čelenky, kterou kdysi nosila (důkaz, že byla z královského rodu), oholenou hlavu a tělesná poškození, která připomínají poškození jejích soch a jiných zobrazení. Navíc bylo neobvyklé, když královské mumie na sobě neměly znaky, které by určovaly jejich totožnost. To naznačovalo, že podle egyptské náboženské tradice těmto mumiím byla záměrně upřena možnost vstoupit do posmrtného života, přestože patřily do stavu královského. To by také odpovídalo historickým poznatkům o roli Nefertiti, kterou sehrála během náboženské revoluce, po které později následovalo období silného tradičního kněžství.


Druhá výprava
V únoru 2003 se kombinovaný tým vědců podporovaný televizní stanicí Discovery Channel vrátil do hrobky. Dále se zabývali studiem balzamovacích metod použitých na mumiích, mumie zkoumali a objevili utrženou pravou paži, ohnutou nahoru ve faraónském stylu, jejíž prsty stále svíraly navždy ztracené královské žezlo. Také používali prvotřídní digitální rentgenové zařízení společnosti Canon, které umožnilo zkoumání mumií přímo na místě. Důkazy včetně šperků nalezených v dutině poškozeného hrudníku potvrzovaly původní předpoklad Dr. Fletcherové ohledně identity jedné ze dvou dospělých ženských mumií: " V okamžiku, kdy jsem ji poprvé spatřila, jsem tomu nemohla uvěřit," řekla Dr. Fletcherová. "Po 12 letech pátrání po Nefertiti se tento okamžik stal snad nejúžasnějším zážitkem mého života. Pro egyptologii to má dalekosáhlé dopady."
Nefertiti, známá nejenom svým profilem, byla zahalena tajemstvím po více než 3000 let. Nefertiti, jejíž jméno znamená "přišla krásná" nebo "dokonalá", a některé z jejích šesti dcer dosáhly neobvykle vysokého postavení během vlády jejího manžela a spolupanovníka Achnatona během 14. století před n. l. Byly vyobrazovány na královských budovách a představovány v ústředních rolích při náboženských obřadech včetně rituálních poprav, což byl úkon, který před tím vykonával pouze faraon. Nefertiti měla na Achnatona pravděpodobně silný vliv při pěstování náboženství boha slunce Atona a potírání tradičního kněžství. Stejně jako její manžel i jméno Nefertiti bylo vymazáno z historických záznamů a její podobizna byla po smrti znetvořena.


Přenosný rentgen
Expedice televizní stanice Discovery Channel použila při svém výzkumu první přenosný digitální radiografický systém na světě, který vyvinuli specialisté ze společnosti Canon. Rentgen je nejlepší prostředek, kterým lze mumii zkoumat, protože je nejméně invazivní a představuje nejmenší riziko narušení zkoumaného předmětu. Zařízení CXDI-31 společnosti Canon je unikátní svou mobilitou a bylo jediným systémem na světě, který egyptologům umožnil probádat vnitřní prostor hrobky a na místě okamžitě zhotovit snímky neidentifikovaných mumií. Nové rentgenové zařízení s plochou obrazovkou společnosti Canon umožnilo okamžitě vytvořit trojrozměrnou kostru mumifikovaného těla a zároveň provést animaci, která umožnila náhled do vnitřku mumie. Digitální snímky byly k dispozici pouhé tři sekundy po snímání.


Zlaté korálky
Digitální rentgenový přístroj odhalil malý počet zlatých korálků v dutině polámaného hrudního koše, odlité ve tvaru typickém pro příslušníky královského rodu (ke kterým patřila také Nefertiti). Má se za to, že korálky upadly, když zloději hrobek z jejího těla šperky strhávali. Anatomie pánve prokázala, že jde o ženu, a rentgen páteře odhalil přítomnost skoliózy (vychýlení páteře do strany) v bederní oblasti. Skutečnost, že jde o dospělého jedince, dokazují srůsty všech epifyzárních spojů (koncových částí dlouhých kostí). "Dokončili jsme rentgenové snímkování u všech tří mumií nalezených v hrobce a budeme tedy moci vyjasnit jejich příbuzenské vztahy,
choroby, zdravotní stav, zranění a možná i příčiny jejich smrti", řekla Dr. Fletcherová.


Je to ona?
Byla v Egyptě ale opravdu nalezena mumie Nefertiti? Hypotézu o nálezu těla královny zastávají logicky především objevitelé. Expertům od delty Nilu se moc nezdá, že jde o Nefertiti, a britskou identifikaci, založenou na způsobu mumifikace, zpochybnili. Britští odborníci opírají nález královny Nefertiti o identifikaci založenou na podobě tváře, labutí šíji, dvakrát propíchnutém ušním lalůčku a ohnuté ruce. " Tak byli mumifikováni příslušníci starých královských rodin," tvrdí Britové.
" To není dobrý důkaz, je to jen teorie," namítá generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Ha vás. Podle něj podoba tváře mumie a sochy Nefertiti nemůže být považována za důkaz. " V době, kdy královna žila, nebylo umění realistické, ale idealizovalo," podotkl Havás. Egyptští experti zpochybnili britský nález hlavně pomocí rentgenových snímků, z nichž vyplývá, že mumifikovaná žena měla šestnáct let, zatímco Nefertiti zemřela podle všeho až po třicítce. "Kolem egyptské královny je mnoho domněnek. Bude těžké dokázat, že je to právě ona," soudí profesorka egyptologie z Americké univerzity v Káhiře Lisa Sabbahyová. Na konci období nové říše bylo mnoho hrobek vykradeno. Kněží shromažďovali mumie, dávali je do jiných rakví a ukládali na jiná místa. Mohli klidně dát na hlavu paruku, kterou předtím mrtvý neměl. O čem tedy vypovídá propíchnuté ucho a ohnuté ruce, základ britské argumentace? " To jen znamená, že mrtvá byla členkou královské rodiny," konstatovala Sabbahyová. V případě Nefertiti zřejmě nepomůže ani zkouška DNA, která jindy aspoň prokáže příslušnost k určité rodině. Nefertiti byla sice hlavní manželkou krále Achnatona, ale nepocházela z královské rodiny.
Zdroj: RF Hobby a časopis 21. století. Děkuji

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Diana Diana | E-mail | 19. prosince 2013 v 19:26 | Reagovat

vakt hustý :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.