... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

V Německu našli lebku neznámého tvora, který mohl být napůl ještěrem i savcem

29. července 2009 v 13:05 | LaVoisin |  Zajímavosti a zajímavé články
Vědci z Německa, Slovenska a USA objevili při vykopávkách v Durynsku zkamenělou lebku neznámého pravěkého ještěra. Fosilie měří asi šestkrát pět centimetrů a mohla patřit zvířeti 50 až 70 centimetrů vysokému. Podle badatelů může nález představovat "chybějící článek", spojující pradávné ještěry a savce.

"Máme tu okno do historie Země, které nám umožňuje nahlédnout do vývoje prvních čtyřnohých obratlovců. Mohlo by to být klíčové stadium ve vývoji od plazů k savcům," řekl k nálezu paleontolog Thomas Martens z muzeu ve městě Gotha, který vykopávky vedl.
Lebka ležela v durynském nalezišti Bromacker, ve formaci staré asi 300 miliónů let, z níž bylo v uplynulých 30 letech získáno už přes 40 koster praještěrů. Ty se podobají nálezům ze Severní Ameriky, tamní nálezové vrstvy jsou však o deset miliónů let mladší a nalezení ještěři jsou až čtyřikrát větší než fosilie z Bromackeru.
"Ohromující podobnosti mezi těmito nalezišti svědčí o tom, že byly umístěny na kontinentu Pangaea," uvedl Martens. Předpokládá se, že před stovkami miliónů let byl na Zemi jen jediný kontinent - Pangaea - a že jeho rozpadem vznikly nynější světadíly.
Z Durynska je i ještěří kostra velikosti myši, která patřila jednomu z nejmenších pravěkých plazů.


Zdroj: Novinky.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.