... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Archeologové našli 5 tisíc let starou žvýkačku

24. června 2009 v 14:58 | LaVoisin |  Zajímavosti a zajímavé články
Archeologové objevili ve Finsku žvýkačku z neolitu starou asi pět tisíc let. Pravěký člověk ji vyrobil z březové kůry a zachovaly se v ní dokonce otisky zubů. Jde o jednu nejstarších dosud nalezených žvýkaček z doby kamenné.
Žvýkačku objevila třiadvacetiletá britská studentka archeologie Sarah Pickinová na západním pobřeží Finska. Nález má velký význam zejména kvůli zachovaným otiskům zubů.
Žvýkačka je vlastně kus březového dehtu, kterou pravěký člověk vyrobil suchou destilací březové kůry. To v praxi znamená zahřívání nasekaných kousků kůry nad ohněm. Z těch nakonec zůstane jen černý pevný zbytek - dehet.
Neolitický člověk používal tento druh žvýkačky k léčbě zánětů dásní. Březová kůra má totiž antiseptické vlastnosti, vysvětlil profesor Trevor Brown z univerzity ve středoanglickém Derby, kde objevitelka studuje. Žvýkačka ale fungovala i jako lepidlo při opravě nádob.
Sarah Pickinová objev učinila v rámci studijního programu v archeologickém muzeu Kierikki v západním Finsku. Kromě žvýkačky našla také část jantarového prstenu a břidlicový hrot šípu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.