... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Slavná busta královny Nefertiti je podvrh, tvrdí historik

10. května 2009 v 13:27 | LaVoisin |  Zajímavosti a zajímavé články
Slavná, údajně více než 3000 let stará, busta egyptské královny Nefertiti je prý podvrh. Tvrdí to historik umění Henri Stierlin, který sádrovou hlavičku egyptské panovnice zkoumal čtvrt století. Busta starověké krásky podle něj není stará 3400 let, ale jde o kopii z roku 1912. Stierlin se podle britského zpravodajského serveru BBC domnívá, že vznikla z podnětu německého archeologa Ludwiga Borchardta, kterému je nález Nefertiti připisován.

"Je stále méně pravděpodobné, že busta je původní," tvrdí Stierlin, autor několika knih o Blízkém východě a starověkém Egyptě. Je přesvědčen, že bustu nechal zhotovit Borchardt při svých vykopávkách, a to z několika důvodů. Jednak chtěl vyzkoušet práci se starobylými pigmenty nalezenými při vykopávkách, kromě toho chtěl vytvořit nový portrét královny s náhrdelníkem, o němž věděl, že jej nosila.

Když byla ale busta poprvé v prosinci 1912 vystavena, obdivoval ji jako originál sám německý princ a Borchardt v sobě nenašel tolik odvahy, aby mu před lidmi přiznal, že se zesměšnil. Historik Stierlin zakládá svá tvrzení na několika bodech včetně toho, že Nefertiti chybí levé oko.
"To by byla urážka pro starověkého Egypťana, který věřil, že socha je osobností," tvrdí Stierlin. Kromě toho je poprsí busty tvarováno vertikálně, zatímco jiné egyptské busty je mají horizontální. Stierlin je také přesvědčen, že rysy egyptské královny připomínají portréty v secesním stylu.

Stáří busty se nedá spolehlivě určit

Stáří busty nelze určit vědecky, protože jde o kamenný předmět pokrytý sádrou a prokazatelně barvený starověkými pigmenty. Stierlin se také diví, že francouzští archeologové, kteří na březích Nilu také prováděli v té době vykopávky, se o nálezu nikdy nezmínili, poukazuje na to, že o něm neexistují žádné písemné dobové zmínky.
"Archeolog se ani netrápil tím, že by ji písemně popsal, což je mimořádné u tak výjimečně dobře zachovaného nálezu," dodal. Letos se ale objevily nové dokumenty, podle kterých Borchardt podvodně provezl bustu do Německa. Podle těchto listin se o ní zmiňuje v seznamu svých nálezů z Egypta, popsal ji v nich ale jako bezcenný kus sádry a provezl ji ukrytou v krabici.
Egypt žádá vrácení busty od roku 1923, kdy byla poprvé vystavena v německé metropoli. Nové muzeum v Berlíně, kde je busta umístěna, je v současnosti uzavřeno. Znovu se otevře v říjnu, a slavné královnině hlavě věnuje celou jednu místnost.


Nefertiti

Egyptská královna, manželka reformátorského faraona Achnatona z 18. dynastie v době Nové říše. Její jméno se stalo synonymem krásy. Podle některých teorií se stala Achnatonovou spoluvládkyní pod novým jménem Smenchkare a po jeho smrti i sama po nějakou dobu vládla. Achnaton zavedl během své vlády v letech 1351-1334 př. n. l. monoteistické náboženství s vírou v boha Atona. Tzv. Amarnské období bylo sopjeno i s novými styly architektuře a umění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.