... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Král

5. května 2009 v 20:42 | LaVoisin |  Šlechta a šlechtické tituly
Král je panovnický titul, v monarchiích je to druhá nejvyšší hodnost po císaři.

Etymologický původ
Výraz, kterým všechny slovanské jazyky (a navíc maďarština) označují krále, vznikl pravděpodobně zdruhověním jména franského panovníka Karla Velikého (podobně jako zdruhověním Caesarova jména vzniklo slovo císař). V germánských jazycích vznikl příslušný výraz ze starogermánského slova kon, znamenajícího vznešený. Perské slovo šáh pochází z médského pojmu chšájathija, což znamená vyznamenaný vládou. Egyptský pojem farao pochází ze slov Pr-Aa, tj. Velký dům; původně označoval královský palác, teprve později byl použit jako panovnický titul.

Starověk
Ve starověkém Orientě bylo království nejrozšířenější formou vlády. Peršanům, Chetitům a Sumerům vládli velkokrálové a jim podřízení malokrálové. Moc v Sumeru později převzali severní sousedé, Akkadové. Také v ostatních královstvích se často chopily moci dříve podřízené národy (např. v Egyptě Núbijci). V Egyptě byl král nejvyšším náboženským hodnostářem, potomkem bohů a božským vtělením. Téměř všechna tato království byla zničena Alexandrem Velikým při jeho válečných výbojích. Po Alexandrově smrti se jeho říše rozpadla na menší státní útvary (ovládané jeho bývalými vojenskými veliteli), z nichž nejdelší trvání měly Seleukovská a Ptolemaiovská říše.

Antika
V antickém Řecku se pravidelně střídala období monarchie a demokracie. Nejslavnějším panovníkem byl již zmiňovaný Alexandr Makedonský. V antickém Římě byla po většinu jeho historie monarchie zakázána. Poslední etruský král (Lucius Tarquinius Superbus) byl z Říma vyhnán roku 509 př. n. l.. Až do založení císařství (za Octaviana Augusta) byl Řím republikou.
O Germánech Tacitus uvádí, že jejich kmenové zřízení bylo jakýmsi kompromisem mezi monarchií a republikou.

Současnost
Královský titul se ve většině monarchií dědí. V dědičných monarchiích dlouho platila mužská primogenitura (titul zdědil prvorozený syn), avšak v současnosti mohou na trůn dosednout i ženy.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 prd prd | 25. dubna 2012 v 18:34 | Reagovat

:-!  :-D  :-D  8-)  8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.