... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Hobiti skutečně žili a byli novým druhem člověka

13. května 2009 v 10:34 | LaVoisin |  Pravěk
Vědci našli další důkaz, že indonéský trpasličí hominid byl samostatným druhem člověka. Kostra tzv. indonéského hobita podle nich nepatří modernímu Pygmeji. Jeden metr vysocí a 30 kilogramů vážící tvorové se potulovali po indonéském ostrově Flores asi do období osmi tisíc let před naším letopočtem.

Hned dva výzkumy otištěné v časopise Nature nyní podporují myšlenku, že tito "hobiti" byli vzhledem k našim dosavadním poznatkům zcela novým druhem člověka, a nikoli poddruhem Homo sapiens nebo Homo erectus.

Tým, který objevil kosterní pozůstatky trpasličího hominida v jeskyni Liang Bua na ostrově Flores, tvrdí, že tito tvorové patří do druhu Homo floresiensis, jenž je oddělen od našeho druhu Homo sapiens.

Důkazy přinesla noha

Tým vedený Williamem Jungersem z Univerzity Stone Brook v USA analyzuje pozůstatky nohy trpasličího hominida. Podle něj je noha skutečně lidská. Palec na noze je zarovnaný s ostatními prsty a podle kloubů se dá říci, že noha nesla váhu celého těla, což je znak, který se neobjevuje u opic.

Ale v jiných aspektech je noha člověka z ostrova Flores velmi primitivní. Je v poměru mnohem delší než u moderního člověka a má menší palec. Má delší a zahnuté ostatní prsty a strukturou zatížení, se podobá šimpanzí.
Podle nové teorie hobiti byly zřejmě moderní druh člověka s abnormálně malým mozkem.

Zatím ale není jasný vývoj nového trpasličího druhu člověka, populárně označovaného jako hobit s malým mozkem o velikosti 400 kubických centimetrů.
Někteří vědci tvrdí, že jde o potomky prehistorického druhu člověka - snad Homo erectus, který se dostal do jihovýchodní Asie před více než miliónem let. Během let se velikost jejich těl zmenšovala kvůli procesu přirozeného výběru, neboť žili na ostrově.

Někteří vědci ale říkají, že tento proces nemůže vést k tomu, že by mozek měl velikost šimpanze o objemu necelých 400 centimetrů krychlových.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.