... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Slavnosti pětilisté růže 2009

14. března 2009 v 16:01 | LaVoisin |  Kulturní historické akce
19.06.2009 - 21.06.2009 (Pá-Ne)
Letošní ročník slavností naváže na oslavu tohoto významného výročí v roce 1909, kdy proběhla městská historická slavnost ještě s účastí knížete Schwarzenberga a zároveň naváže na oslavu tohoto výročí v rámci 2. ročníku Slavnosti pětilisté růže v roce 1969.
Slavnosti jsou každoročně věnovány rodu posledních Rožmberků a období renesance. V dlouhodobém záměru slavností je právě "devítkový" ročník zaměřen na prezentaci všech historických období a historii města od gotiky po rokoko. Tento záměr se tedy opakuje pouze jednou za deset let.
Hlavním historickým programem slavností je historický kostýmovaný průvod městem, který představí důležité osobnosti jednotlivých rodů a zajímavé dějinné události od nejstarších Vítkovců po Schwarzenbergy s akcentací ryze krumlovských historických momentů, jako je například Dělení růží, Maškarní sál, Barokní divadlo a Schwarzenberská garda. Součástí průvodu bude též několik originálních erbů z roku 1969, vyrobené vlastnoručně zakladatelem slavností, panem Antonínem Zwiefelhoferem. Na přípravě letošního ročníku se jako poradce podílí jeho manželka Zdena Zwiefelhoferová. Průvodu se zúčastní přibližně 700 kostýmovaných postav, rytíři na koních, šermířské a vojenské jednotky, bubeníci, praporečníci, muzikanti, kejklíři a jokulátoři, zástupci cechů.
V doprovodném programu se pak mimo jiné objeví plnokrevný gotický rytířský turnaj na motivy legendy Dělení růží, představení Živých šachů z období renesance, historický program ve všech zákoutích města, středověké hry pro děti i dospělé, historický trh na I. Zámeckém nádvoří, na zhruba deseti scénách pak bude po celé tři dny probíhat program, ve kterém se z hudebních souborů představí například Spirituál kvintet, který část programu bude věnovat dnes již legendárním "Písničkám z roku raz dva", po dlouhé odmlce se představí nestoři českého historizujícího folku, manželé Marianovi, zakladatelé skupiny Klíč. Odbornější součástí programu budou i taneční semináře a Škola evropských historických bojových umění. Sobotní večer pak završí Noc ohně po celém městě, antický průvod na řece Vltavě a Slavnostní ohňostroj na jižních zámeckých terasách a nad městem. Hudbou k ohňostroji je kompilace z hudby kapely Blackmore´s Night, která byla hostem loňského ročníku slavností. V doprovodném programu se představí více jak šedesátka různých souborů účinkujících a během tří dnů slavností proběhne na 150 vystoupení různých žánrů konvenujících s historickým zaměřením akce. Samozřejmě nebude chybět ani novinka roku 2008, Mimibar - klidové místo pro maminky s dětmi a další lety ověřené součásti programu.
Slavnosti navštíví každoročně více jak 25.000 návštěvníků z Čech i ze zahraničí.

Místo konání: Český Krumlov
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Neluška Neluška | Web | 12. dubna 2009 v 18:25 | Reagovat

Jupíííí!!! tak jsem se dočkala a konečně tam pojedu!!! už máme rezervované ubytování!!! :o) já se tak těším!!!
p.s.: budeš tam taky?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.