... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Kníže

16. listopadu 2008 v 21:05 | LaVoisin |  Šlechta a šlechtické tituly
Termín kníže původně značil pána/vladaře, resp. člena vznešené/panující rodiny, v průběhu historického vývoje však začal být užíván v několika rozličných významech.
Kníže může v současnosti být
  • generickým názvem pro jakéhokoli suverenního panovníka bez ohledu na jeho oficiální titul;
  • samostatným (v evropském kontextu nejnižším) titulem suverenního panovníka vládnoucího v knížectví;
  • vysokým šlechtickým titulem v rámci vyšší šlechty.
  • hodnostně rovné k titulu kníže jsou i tituly: emír, šejk, imám
Knížeti přísluší oslovení Jasnost.

Etymologie
Samotný výraz pochází ze staroslovanského kъnędzь (pravděpodobně převzato z pragermánského kuningaz, značícího vládce, krále - srov. něm. könig), má tedy společný základ s výrazem kněz, s nímž byl zejm. ve starších zápisech nezřídka zaměňován. Ve slovanských jazycích byl (čeština) či stále ještě je (polština) synonymem pro vévodu. V Čechách je tento titul spojen s vládcem Čechů do konce 12. století.

Etymologický původ ekvivalentních titulů v jiných jazycích je poněkud odlišný a vychází z latinského princeps, což znamená "první" Toto slovo bylo používáno původně pro hlavy římského senátu, ve smyslu první mezi sobě rovnými. V češtině se z tohoto slova odvozuje také titul princ, který má ale význam spíše pro zdvořilé oslovování potomků vyšších šlechticů. V několika jazycích tento rozdíl není rozlišen tak jako v češtině. Na druhé straně například v němčině jsou tyto dva tituly rozlišeny, pro knížete Fürst a pro prince Prinz, a přesto vychází ze stejného významového základu "první".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.