... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Našel se unikát: freska, na které je Karel IV. se synem

19. října 2008 v 17:54 | LaVoisin |  Středověk

Teď jsem našla tento článek ... No prosim, ani jsem netušila jaký objev se udál v našem městě

Takový objev jihočeští památkáři rozhodně nečekali. Při rozsáhlé obnově křížové chodby bývalého dominikánského kláštera v Českých Budějovicích našli fresku, na které je Karel IV. zobrazený se synem Václavem IV.
Památkáři upozorňují, že jde o zásadní objev v českém i evropském kontextu.
Budějovice jsou totiž zatím jediným známým královským městem, kde je císař Svaté říše římské a král český zachycen se synem - podobná zobrazení jsou jen na Karlštejně, v katedrále svatého Víta v Praze a v některých exkluzivních iluminovaných rukopisech ze 14. století.
"Nikdo z nás nečekal, že objevíme takový klenot," přiznal Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
"Na obrazu je Panna Maria Ochranitelka, která pod svým pláštěm symbolicky opatruje světské i církevní stavy. Karla IV. se synem Václavem IV. jsme identifikovali podle korun římských králů, které mají oba na hlavě," vysvětlil Pavelec.
Díky písemným pramenům mohli památkáři s velkou přesností určit, z jakého období obraz pochází. Karel IV. byl totiž na návštěvě královského města na jihu Čech od 5. do 7. května 1378, kdy se zde setkaly nejvýznamnější evropské osobnosti.
"Sešla se tu všechna významná knížata, pražský arcibiskup i Jošt, markrabě moravský. Obraz vznikl několik měsíců po tomto setkání," řekl Pavelec.
Restaurátoři při obnově křížové chodby našli také dlouho postrádaný gotický portál do kapitulní síně, který zanikl po barokní přestavbě kláštera. Dominikánský klášter je nejstarší dochovanou památkou Budějovic. Jeho počátky spadají do roku 1265.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lotr Thyronx Lotr Thyronx | E-mail | 14. srpna 2018 v 19:11 | Reagovat

Fascinující. Úžasné. Český středověk miluji, čtu, prohlížím.. prociťuji ve všem dobrém i zlém.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.