... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Geografie čarodějnických procesů

1. října 2008 v 20:17 | LaVoisin |  Čarodějnictví
Německé šílenství
Smrtící hranice hořely během 15., 16., a 17. století téměř po celé Evropě. Zemí, kde hony na čarodějnice dosáhly obludných rozměrů, bylo Německo, a to jak na územích katolických, tak i protestantských. Do poloviny 17. století zde padlo za oběť masovému vraždění čarodějnic na statisíce lidí. Inkviziční soudy si tu po svém vykládaly ustanovení hrdelního zákona "Caroliny" a posílaly na strašlivou smrt za čarodějnictví nevinné lidi bez ohledu na stáří či společenské postavení. V šílenství, které Německo postihlo, tak byly posílány na smrt nejen ženy, ale i sedláci, šlechtici, úředníci, kněží, dokonce i vysocí církevní hodnostáři. Inkvizice se neštítila ani mučení a popravy starců a malých dětí. Toto běsnění bylo podporováno i bojem mezi katolíky a protestanty.
Čarodějnictví na francouzském dvoře
Pronásledování kacířů a čarodějnic má nejdelší historii ve Francii. Už ve 14. století tu byl v inkvizičním procesu, za kterým stál král Filip Sličný, zlikvidován bohatý a mocný templářský řád a ani čarodějnické procesy nebyly žádnou zvláštností, naopak jejich počet postupně narůstal. V roce 1594 jezuita Martin Delrio, horlivý pronásledovatel čarodějnic, poznamenal, že francouzská vězení jsou přeplněna čarodějnicemi a neuplyne ani jediný den, aby se francouzské soudy nezbarvily jejich krví. Mezi fanatickými lovci čarodějnic obzvlášť proslul svou krutostí Henri Boguet, který odsoudil na smrt stovky lidí a desítky dětí. Skandální byly pro Francii případy "ďábelské posedlosti" v první polovině 17. Století, které se odehrály ve třech ženských klášterech. Jeptišky v nich obviňovaly kněze a zpovědníky, kteří přicházeli do styku s klášterem, za původce jejich posedlosti ďáblem. Několik kněží tak bylo odsouzeno pro čarodějnictví a upáleno. I když na počátku těchto procesů byla většinou zamilovanost "posedlých" jeptišek, tragickou roli tu sehrálo i soupeření o moc mezi katolíky a hugenoty, jak se říkalo protestantům ve Francii. Čarodějnictví se objevilo i na dvoře krále Ludvíka XIV. V nejvyšších vrstvách aristokracie se tehdy rozmáhalo užívání různých čarovných "nápojů lásky", ale i vražedné travičství, spojené s kouzelnými rituály. V roce 1677 odhalila policie rozsáhlý mezinárodní obchod s jedy s centrem v Paříži. Královský vyšetřovací výbor, jež odhalil četné vraždy jedem a čarodějné praktiky na dvoře krále Ludvíka XIV., odsoudil několik desítek lidí, ale většinou šlo o pouhé prostředníky. Členové nejvyšší aristokracie neváhali pořádat černé mše, při kterých se zabíjelo novorozeně, jehož krev a další části těla se používali k čarovným účelům. Tyto mše měly zajistit přitažlivou sílu tomu, za něhož byla sloužena. Aristokraté, zapletení a usvědčení z těchto zločinů, byli sice zatčeni, ale rozhodnutím krále nakonec propuštěni a celý proces tak byl uzavřen. Konec století znamenal pro Francii i konec čarodějnických procesů.
Nový svět a staré procesy
Mnohem umírněnější byla v té době Anglie. Nepoužívala se zde tortura a většina obviněných byla propuštěna. Čarodějnictví tu bylo spojováno především s travičstvím, magií a horoskopy, které mohly být použity proti panovníkovi. A když zběsilý inkvizitor Hopkins nechal popravit během roku 1645 stovky lidí, vzbudil takový odpor, že byl zastaven, a poté se čarodějnické procesy staly víceméně raritou. O to horší byla situace ve Skotsku, kde bylo popraveno až čtyřikrát více osob a tortura byla legální součástí čarodějnického procesu. Angličtí puritáni, prchající před náboženským pronásledováním do Severní Ameriky, s sebou přivlekli i pronásledování čarodějnic. I když tu byly čarodějnické procesy poměrně řídké, smutnou popularitu získal i díky nesčetným literárním a filmovým zpracováním proces v Salemu, při němž zahynulo mnoho nevinných lidí.
Vyhnání Židů ze Španělska
Oproti ostatním zemím si ve Španělsku vystačili vládnoucí špičky se "svatou inkvizicí", která nelítostně a hrůzně obrátila proti kacířům -Židům. Tento pogrom na Židy si vyžádal nesčetné oběti a do sousedního Portugalska bylo vyhnáno asi 120 000 Židů. A přesto, že přijali novou víru, byli vyhnáni inkvizicí i z Portugalska a to do samého jádra inkvizice - do Itálie, kde si svou bezpečnost vykoupili penězi. I tam jim však hrozilo nebezpečí z obvinění, že tajně vyznávají náboženství svých otců.
Italská kočka
V Itálii nedosáhly čarodějnické procesy zdaleka tak vysokého počtu jako v jiných zemích. Bylo to dáno i tím, že v představách Italů byla čarodějnice - strega - spíš příjemnou ženštinou, která poskytuje služby a potěšení svým zákazníkům, především v oblasti milostných záležitostí. Ani představa o proměňování ve zvíře tu nebyla nijak obludná. Italové věřili, že se umí přeměňovat v kočku a ocitat se tak rychle na vzdálených místech, což v očích lidí zvyšovalo její vážnost.
Čarodějnická váha v Nizozemí
Jedinou zemí, kde od roku 1600 nebyla popravena žádná čarodějnice, bylo Nizozemí. Do té doby tu samozřejmě probíhal pověstný hon na čarodějnice vedený hlavně příslušníky kalvínské církve. Nedosáhl však takových obludných rozměrů jako ve Španělsku a sousedních zemích. Pozornost si ale v Nizozemí zaslouží pověstná "čarodějnická váha" z městečka Oudewateru. Byla to vlastně obyčejná městská váha, na kterou mělo město zvláštní privilegium od císaře Karla V. Filutové z Oudewateru si však toto privilegium vyložili po svém, a to tak, aby z ní městečku plynuly mnohem vyšší příjmy než v jiných městech. Své vtipné a svérázné usnesení postavili na představě scholastiků, podle níž čarodějové a čarodějnice, kteří uměli létat jako ptáci, museli mít menší hmotnost, než by odpovídalo jejich vzezření. A tak do městečka proudily davy lidí nejen z okolí, ale i z okolních států, aby se zvážili na městské váze a odnesli si spásný list v podobě zvláštního osvědčení, že jejich zjištěná váha zcela odpovídá jejich vzezření, což je mělo ochránit před případným nařčením z čarodějnictví. Udivující je, že toto potvrzení bylo na mnoha místech, a to i v některých končinách Německa, skutečně uznáváno a soudy respektováno. Za toto potvrzení se samozřejmě platilo, ale nutno podotknout, že Oudewaterští nebyli nijak hamižní. Ze skandinávských zemí bylo masovým honem nejvíce postiženo Švédsko, a to i přesto, že upalování čarodějnic se tu rozmohlo až po skončení třicetileté války. Naproti tomu v Dánsku, Finsku a Norsku došlo jen k několika desítkám čarodějnických procesů, které ovšem mnohdy končily mírnějším trestem než upálením.
Čarodějnická hnízda v zemích Koruny české
V zemích Koruny české byla papežská inkvizice zavedena poměrně pozdě - až v roce 1318. Narazila tu však na odpor jak lidu, tak i členů nejvyšší feudální třídy. A tak u nás neměla papežská inkvizice příliš pevné postavení, které ještě oslabilo husitské hnutí, během nějž inkvizice dokonce zanikla. Výjimkou bylo Slezsko, kde se husitství příliš neprosadilo. První čarodějnické procesy tak v českých zemích začaly až v polovině 16. století. Mnohdy šlo ale v podstatě 0 normální zločiny travičství, při nichž byly použity čarodějné praktiky. Skutečný hon na čarodějnice se rozpoutal až po skončení třicetileté války, a to hlavně ve Slezsku a na severní Moravě. Nejvíce bylo postiženo Jesenicko, losinské panství a Šumpersko, kde neblaze proslul svou krutostí, neúnavností a lstivostí Jindřich František Boblig. Za jeho působení tu byly popraveny stovky obětí, samozřejmě převážně žen. Mezi jeho oběťmi bylo ale i nemálo mužů, a to i významných, mezi něž patřil děkan Lautner, nebo bohatých. Jejich majetek pak Bodlig bezostyšně zkonfiskoval. Postupný ekonomický a hospodářský úpadek těchto panství, známých široko daleko jako "čarodějnická hnízda", s nimiž nechce nikdo ze strachu obchodovat, vyústil po 16 letech Bobligova působení k odporu vrchnosti. Ta roku 1696 ukončila působení inkvizičního tribunálu a tím i vládu Bobliga nad krajem.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Smithd614 Smithd614 | E-mail | Web | 27. dubna 2014 v 1:29 | Reagovat

Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone! egdakekddgddgbke

2 Pharmc379 Pharmc379 | E-mail | Web | 27. dubna 2014 v 20:57 | Reagovat

Very nice site! <a href="http://aixopey2.com/qqsqt/1.html">cheap goods</a>

3 Pharmb656 Pharmb656 | E-mail | Web | 27. dubna 2014 v 21:01 | Reagovat

Very nice site!

4 online_pharmacy online_pharmacy | E-mail | Web | 29. dubna 2014 v 8:41 | Reagovat

Hello!

5 Smitha39 Smitha39 | E-mail | Web | 14. června 2014 v 7:25 | Reagovat

At this time it seems like Movable Type is the best blogging platform available right now. from what I've read Is that what you are using on your blog? cgfbeedebeeakdcc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.