... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

film Královna Margot

1. října 2008 v 15:07 | LaVoisin |  Televizní pořady o historii
Včera jsem se konečně odhodlala a shlídla film Královna Margot. Teď lituju, že jsem se neodhodlala už dřív. Ten film mě opravdu nadchnul.
Film je úžasný svou silně autentickou dobovou atmosférou a svou syrovostí. Kdo neviděl, opravdu vřele doporučuji.
A o čem samotný film je? Myslím, že bude nejlepší když si přečtete oficiální text distributora:
Historický snímek Královna Margot vznikl podle stejnojmenného románu Alexandra Dumase. Jeho obsahem je jedno z nejkrvavějších období francouzských dějin, totiž náboženské války mezi katolíky a hugenoty v XVI. století, jejich vrcholem byla Bartolomějská noc (23. - 24. 8. 1572). V této době se odehrává příběh sestry francouzského krále, Markéty z Valois, jež je z politických důvodů donucena ke sňatku s nenáviděným navarrským králem Jindřichem. Příslušnice rodiny, orientované na katolické náboženství, je šokována brutalitou svých souvěrců, a postupně začíná sympatizovat s protestantským manželem. Významnou úlohu v její proměně sehraje vášnivý milenecký vztah s mladým hugenotem La Molem.
Přestože příběh filmu přesvědčivě zapadá do rámce reálných historických událostí, Chéreauovi nejde jen o zachycení dobové atmosféry; výprava a kostýmy mají mnohem víc symbolický význam než popisně realistickou funkci.
Na MFF v Cannes získal film Cenu poroty a herečka Virna Lisiová za roli Kateřiny Medičejské) Cenu za ženský herecký výkon.
Ti, co by nevěděli, jak dopadly skutečné historické postavy, tak Jindřich a Margot byli nakonec roku 1589 posazeni na trůn Francie; v roce 1599 byl však jejich sňatek anulován a Jindřich se oženil s Marií de Medici a Margot do své smrti, stále titulovaná jako královna Francie, zemřela v roce 1615, čímž ve Francii končí rod Valois a začíná vládnout rod Bourbonův.
A pro mě tam byl ještě takový malý bonbónek - když prohlásili druhého Margotina bratra králem Francie jako Jindřicha III. z Valois - vzpoměla jsem si na jeden obrázek z knihy, kterou právě čtu - o Rudolfovi II. Tam je i obrázek právě Jindřicha III. z Valois a je tam opravdu úchvatný. Ve vlasech má perlovou korunku a v uchu perlovou náušinici. Tu měl i herec ve filmu, tak mě to malinko pobavilo . Ten obrázek se mi ale zatím nepodařilo nikde na netu najít, ale pokud ho najdu, tak ho sem pro zajímavost doplním, stojí opravdu za to
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.