... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Ve Versailles otevřen okruh královny Marie Antoinetty

16. září 2008 v 18:09 | LaVoisin |  Kulturní historické akce
Paříž - Po čtyřech letech úprav byly dnes v areálu zámku Versailles u Paříže oficiálně znovu nebo úplně poprvé otevřeny prostory spojené se zdejším pobytem královny Marie Antoinetty, která za Velké francouzské revoluce skončila na popravišti. Běžní návštěvníci se z nich budou moci těšit od 1. července.
Prostory nazvané Domaine de Marie-Antoinette zahrnují zámeček Malý Trianon, který dostala královna darem od svého manžela Ludvíka XVI., divadlo a idealizovanou vesničku, které dala vybudovat, anglickou zahradu, kterou tam založila, i některé pavilonky, které v ní dala postavit. Do návštěvního okruhu, do něhož bude vstupné devět eur (asi 260 korun), je zahrnut také zámek Velký Trianon.
Královnino divadlo patřilo dosud k místům, která byla návštěvníkům Versailles zapovězena. Totéž platí třeba o chrámu Lásky nebo o umělé jeskyni v zahradě.
Úpravy a restaurování se týkaly jak zahrady, která byla těžce poškozena vichřicí v roce 1999, tak pavilonů v ní, divadla i Malého Trianonu. Byly na ně vynaloženy tři miliony eur, tedy skoro 90 milionů korun. Některé objekty byly restaurovány díky přispění mecenášů, například rafinované a křehké divadélko dal obnovit Světový památkový fond. Úpravy budou ještě pokračovat. Finančně se na nich bude podílet i švýcarská hodinářská firma Breguet, jejíž zákaznicí byla už Marie Antoinetta.
Architekt Pierre-André Lablaude, který restaurování vedl, řekl, že jeho cílem bylo vytvořit pro návštěvníka iluzi, že královna jenom na chvíli odešla. Podle ředitelky zámku Versailles Christine Albanelové by restaurace a zřízení nového okruhu měly přispět k tomu, aby k Malému Trianonu a do jeho okolí zamířilo víc návštěvníků Versailles. Tento velkolepý zámek a jeho zahrady navštíví ročně čtyři miliony platících návštěvníků, ale do Trianonu přijde jen asi 300.000.
Albanelová také přiznala, že chtěla, aby se opětné nebo nové zpřístupnění prostorů spojených s Marií Antoinettou časově zhruba shodovalo s uvedením filmu, který o této královně natočila americká režisérka Sofia Coppolová. Některé scény se točily přímo ve Versailles. Film nazvaný prostě Marie Antoinetta měl premiéru minulý měsíc na festivalu v Cannes a současně přišel do kin. "Pro Versailles je to skvělá reklama," řekla Albanelová.
Marie Antoinetta přišla do Francie v roce 1770, kdy byla jako patnáctiletá provdána za budoucího Ludvíka XVI. Malý Trianon jí manžel věnoval v roce 1774, jakmile dosedl na trůn. Královna se tam uchylovala, aby unikla upjaté etiketě dvora. Popravena byla v roce 1793, deset měsíců po Ludvíku XVI.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lilly Lilly | Web | 16. září 2008 v 18:13 | Reagovat

ahoj..na stranke www.dievcenska-poradna.blog.cz je sutaz o naj celebritu a budem moc rada ak sa zapojis :) viac info je na mojej stranke..:)

2 Zuza Zuza | Web | 3. července 2009 v 19:45 | Reagovat

Jééé, takže to teď uvidíme! Jedem do Paříže, totiž, a já se strašně těšim =D. To bude pěkné... =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.