... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

film Bathory

27. září 2008 v 15:06 | LaVoisin |  Alžběta Báthoryová

Včera jsem byla v kině na filmu Bathory. Předem jsem nevěděla co čekat, protože o postavě Elizabeth jsem slyšela už jako malinká od mamky, později jsem si přečetla knihu Čachtická paní od Joža Nižňanského a po něm mnoho článků a knih. Byla jsem (a jsem i nadále) přesvědčená, že Elizabeth Bathory byla člověk, který byl inteligentní, žil v těžké době a časem se u ní vyvinula těžká psychická porucha, která měla za následek její sadistické sklony a vraždění mladých dívek.
Film Báthoryovou líčí jako silnou ženu, která po smrti manžela musí bojovat o svůj majetek, o své postavení, musí se postarat o děti a prožívá lásku s italským malířem Merisim Caravaggiem (toho ztvárnil herec Hans Matherson). Její údajné koupání v krvi je ve fimu vyřeseno její chudokrevností a koupáním v bylinkách. Později Elizabeth ve filmu blouzní a nedokáže rozeznat pravdu od své fantazie, to když se jí snaží pomocí bylinek zneškodnit její protivníci v čele s Jurajem Thurzem. Ten se celou dobu snaží získat její srdce a když mu to nevyjde, tak aspoň majetek. Nakonec se mu podaří díky smyšlenému příběhu o koupání v krvi její majetek získat.
Můj názor na Elizabeth tedy ve filmu zůstal prakticky zachován, silná žena, zlá doba, psychická porucha (ve filmu očarování) akorát to vraždění dívek nahražené bylinkami (?)...
Celkově výprava filmu mě osobně moc neokouzlila. Jsem přesvědčená, že pokud by se režije chytil Miloš Forman, byl by film podstatně lepší. (Viz. jeho Goyovy přízraky, které mě v kině opravdu moc nadchly a tento film se zařadil mezi jeden z nejoblíbenějších). Obsazení českých rádoby celebrit mi taky nepřišlo příliš šťastné. Tedy kromě Karla Rodena, který zahrál Thurza opravdu skvěle. A další mínus filmu je na můj vkus až moc slečených dívek a dam. Aneb jak se o filmu vyjádřil strejda mojí kamarádky: "Nic moc, samý kozy" a v podstatě to vystihl dokonale.
Navíc se o Alžbětu začal zajímat bulvár a lidé, kteří tyto nesmysly čtou, což ještě více kazí legendu o krvežíznivé hraběnce.
Ať už byla Elizabeth obětí vykonstruovaného procesu nebo byla skutečně vyšinutým člověkem, který skutečně mučil a vraždil, jedno je jisté. Legenda tímto filmovým zpracováním ztratila to kouzlo, které měla a z Elizabeth Báthory už není temná postava středověku, ale chudák, který se v současné době objevuje v bulvárních plátcích a to je podlě mě škoda.
Nj, nemůžu si pomoct a dávám sem ještě 2 obrázky z filmu Bathory ....

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Blanka Blanka | E-mail | Web | 28. září 2008 v 19:02 | Reagovat

Já znám o Alžbětě Bathory jen nejznámější věci, které se tradují, tedy, že byla vražedkyně, koupala se v krvi dívek apod. ale kamarádka, která se touto osobností zabývá, řekla o tomto filmu po jeho shlédnutí: ,,Moc podařený historický film ale se skutečnou historií nemá nic společného". Já nemohu za sebe soudit- já ho neviděla..:-)

2 LaVoisin LaVoisin | Web | 30. září 2008 v 14:18 | Reagovat

No jako za ty peníze jsem čekala jsem čekala něco víc a děj mi přišel taky slabší. Nevim. Hodnotím filmy podle toho, jak me chytnou v kině a tohle teda moc nechytlo. Ale zato ty Goyovy přízraky jo, a hooodně :-)

3 Merťo Merťo | 5. ledna 2009 v 23:40 | Reagovat

Viete čo ma na ľuďoch najviac štve? že vedia len kritizovať. Jakubisko ten film napísal čiastočne podľa seba nie len podľa histórie. Žiaden film nieje úplne kópia toho čo tie postavy v minulosti skutočne povedali pretože to nikto nemôže vedieť.  Ak taký film chcete choďte na nejaký dokument-kanál. Ale žeby niekto dokázal pochváliť: Aké ťažké to bolo asi pre tých hercov, koľko námahy to ľudí muselo stáť, aké bolo asi ťažké natočiť taký dobrý a dlhý film, tak to nikoho nenapadne lebo všetci ste omámený tými Hollywoodskimy sprostosťami kde krv strieka až do pop-cornu. My to berieme ako samozrejmosť, však koľko je na svete filmov, ale tie sa nevyrábajú zo stroja.

PS: mmchdm Alžbeta Báthoryová sa v krvi nekúpala. Žiaden sčítaný historik vám to nepotvrdí, krv sa veľmi rýchlo zráža ani na záznamoch zo súdu z Bytče žiaden svedok nespomenul krvavé orgie.

4 LaVoisin LaVoisin | Web | 8. ledna 2010 v 17:27 | Reagovat

No Merťo, mluv za sebe. Já na americký filmy koukám minimálně. Jsem filmový fanda a do kina chodím aspoň jednou týdně, ale co se týče filmu Bathory - slabota neskutečná. Kostýmy strašný, nejlepší herec Roden a obsazení "českých celebrit" typu Mádl atd. tragédie. Film Bathory sem viděla jednou a už nikdy víc. Zbytečně utracený peníze ... Líp by bylo věnovat je na vízkum třeba rakoviny  :-( A pokud někdo chce zfilmovat historické téma, měl by se historické linie držet ... to by pak mohli natočit i film o tom, jak Hus pekl pikle s papažem proti husitům ... a to jen proto, že si to takhle někdo napsal ... bláboly dokáže vymyslet každý  :D

5 LaVoisin LaVoisin | Web | 8. ledna 2010 v 17:29 | Reagovat

* ehm byla sem tak rozčílená, že jsem napsala i hrubku - samo, že to má být výzkum  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.