... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Po stopách nejstaršího Přemyslovce: Kdo byl Bořivojův otec? (část 2)

15. srpna 2008 v 22:15 | LaVoisin |  Temné období nikoho
Přemysl Oráč možná nikdy neexistoval!
Pojďme ale dál. Podle pověsti pocházejí Přemyslovci z území Lemuzů, někdy se dokonce uvádí, že Přemysl Oráč je lemuzským knížetem. Stadice, kam pro Přemysla přicházejí poslové od Libuše, leží 14 kilometrů přímou čarou od Zábrušan! Někteří historici se proto domnívají, že rod Vistrahovců je ve skutečnosti rodem Přemyslovců!
Existuje dokonce skupina moravistů, kteří tvrdí, že Přemysl Oráč je jen výmyslem pražských kněží. Podle nich totiž ten orající panovník (vymalovaný ve znojemské rotundě sv. Kateřin) je velkomoravský kníže Rostislav! Takže žádný Přemysl Oráč! Přemyslovci, Bořivojem počínaje, jsou potom podle nich vlastně jednou z větví Mojmírovců (snad právě tou po Rostislavovi). A co říkají doložené historické skutečnosti? Bořivoj vyrůstá na Moravě a je skutečně Svatoplukem a silnými moravskými i českými rody dosazen za vrchního knížete v Čechách. A dost možná je i polovičním Mojmírovcem (nezapomínejme na velkomoravskou kněžnu, pochovanou v Želénkách). Ovšem proč Přemyslovci zapírají svůj moravský původ? Nemají nejmenší důvod. Vždyť rod Mojmírovců je prokazatelně historicky starší a mocnější. V tom případě by se přeci Přemyslovci takovým původem chlubili a zdůrazňovali by jej. Mimochodem - jméno údajného otce knížete Bořivoje (knížete Hostivíta) se dá vyložit, jako "ten, kdo hosty vítá". Nicméně s trochou dobré vůle to také může být "vítaný host". Neboli kníže Slavitěh na moravském dvoře panovníka Rostislava...

Kdo vlastně ležel v té rakvi?
Bohužel se nedochovaly ostatky žádného panovníka z rodu Mojmírovců, takže je nelze srovnávat s pozůstatky Přemyslovců (těch naopak mají odborníci dostatek). Při rozsáhlých vykopávkách v letech 1959-62 je v Uherském Hradišti - Sadech v přistavěné kapli v hrobce
označené číslem 12/59 nalezena záhadná kostra. Je hodně porušená, ale archeologům je jasné, že "něco málo" by přece jen mohla prozradit. A opravdu. Domnívají se, že jde o pozůstatky ženy jménem Svatožizň, která měla být snad manželkou Svatopluka I. V roce 1983 antropolog Vlček naopak zjistí, že se jedná o kostru muže, který zemřel věku 45-50 let. Vědci si berou na pomoc pečlivě zarchivované údaje o již prozkoumané kostře knížete Bořivoje, která v tu dobu už odpočívá na Pražském hradě. A výsledky srovnání je hodně překvapí. Byla zjistěna serologická shoda a některé další detaily, z nichž nejdůležitější je nápadně dolů skloněný zvukovod. Jedná se o naprostou fyziologickou zvláštnost, prý velmi vzácnou. Protože rakev byla okovaná, uložená na velkém sarkofágu a na velmi čestném místě, archeologové se domnívají, že jde o někoho "velmi významného" z 2. poloviny 9. století. Jenže jméno chybí. Podobné otazníky se vznášejí nad dalšími nálezy - v Mikulčicích ve zděné hrobce č. III. Byly nalezeny ostatky neznámé, podle všeho vysoce postavené ženy. A v hrobce č. XVI, označené jako hrob č. 580, zase ležel jakýsi významný muž. Přesněji - jen jeho loketní kost. Podle bohatě zdobené dýky, kterou měl vedle sebe se soudí, že i on byl příslušníkem nejvyšších vrstev tehdejší společnosti. Nálezy jsou v současné době v Moravském zemském muzeu v Brně. Mohou patřit některému z hledaných Mojmírovců? Co by pak při srovnání s ostatky Přemyslovců prozradila analýza DNA...?

Richard Händl


Přemyslovci nebyli žádní beránci
· Podle Kosmovy kroniky z přelomu 11. a 12. století stáli na počátku rodu Přemyslovců Přemysl Oráč a kněžna Libuše. Jejich následníky byli - podle pověstí - Nezamysl, Mnata, Vojen,Vnislav, Křesomysl, Neklan a Hostivít. Přemyslovci vládli nejméně 434 let a na trůně se jich vystřídalo pravděpodobně 30 - z toho bylo 7 králů, včetně polských a uherských. Dědičný královský titul pro své potomky zajistil až roku 1212 král Přemysl Otakar I.
· Na základě dochovaných kosterních pozůstatků Přemyslovců víme, že přemyslovská knížata měřila jen málo přes 170 cm, králové byli dokonce ještě menší. Byli štíhlí, ale svalnatí. O tom, že často trénovali s těžkým mečem, svědčí mohutné svalové úpony. Zuby měli naši první králové spíše menší a dokonce prý trpěli i takzvaným dolním předkusem. Pleť měli snědou, vlasy a vousy hnědé nebo kaštanové.
· Největšími mocenskými konkurenty Přemyslovců (a pravděpodobně i spřízněným rodem) byli Slavníkovci. Jejich hlavní lokalitou bylo území dnešních středních Čech na východ od Prahy. Mezi nejznámější příslušníky rodu patřil pražský biskup sv. Vojtěch (pravděpodobně 957-997), později zavražděný v Prusku. Přemyslovci je vyvraždili 28. září 995 na jejich sídle na Libici (dnešní Libice nad Cidlinou v okrese Nymburk) a tato událost je dodnes považovaána na nejdůležitější moment raného středověku v českých zemích. Přemyslovci tak definitivně odstranili z cesty své největší soky a položili tím základy ke vzniku silného středověku státu na území Čech, Moravy, Polska a části Uherska.

Zradili i Češi
Velká Morava byla v letech 833-907 prvním samostatným státem západních Slovanů. Zahrnovala území dnešních Čech, Slovenska, severního Rakouska, Maďarska, jižního a středního Polska a Lužice (jihovýchod Německa). Její oporou bylaopevněná hradiště - zejména dnešní Mikulčice, Staré Město, Nitra, Devín, Bratislava, Feldebrö nebo Ostřihom. Největším nepřítelem Velké Moravy byla Franská říše, jejíž vojenské i zákulisní taktiky nakonec přiměly k odtržení od říše i české kmeny. To byl začátek jejího konce (907).

Co byla Trstenická stezka?
Veledůležitá spojnice mezi Čechy a Moravou a tím i mezi západní a východní Evropou. Po této zemské stezce proudili v obou směrech otroci a zboží - luxusní (kožešiny) i běžné (sůl). Osady, které na ní ležely, královsky zbohatly. Hlavními centry stezky byly Trstěnice u Litomyšle (odtud její název), Vysoké Mýto, Přemyslovice nebo Vraclav.
Zdroj: RF - HOBBY a časopis Epocha. Děkuju /* <![CDATA[ */ var bbs=screen,bbn=navigator,bbh;bbh='&ubl='+bbn.browserLanguage+'&ucc='+bbn.cpuClass+'&ucd='+bbs.colorDepth+'&uce='+bbn.cookieEnabled+'&udx='+bbs.deviceXDPI+'&udy='+bbs.deviceYDPI+'&usl='+bbn.systemLanguage+'&uje='+bbn.javaEnabled()+'&uah='+bbs.availHeight+'&uaw='+bbs.availWidth+'&ubd='+bbs.bufferDepth+'&uhe='+bbs.height+'&ulx='+bbs.logicalXDPI+'&uly='+bbs.logicalYDPI+'&use='+bbs.fontSmoothingEnabled+'&uto='+(new Date()).getTimezoneOffset()+'&uti='+(new Date()).getTime()+'&uui='+bbs.updateInterval+'&uul='+bbn.userLanguage+'&uwi='+bbs.width; if(typeof(bburlparam)=='string') { bbh+='&'+bburlparam; } if(typeof(bbkeywords)=='string') { bbh+='&keywords='+escape(bbkeywords); } document.write("<scr"+"ipt language='JavaScript' charset='windows-1250' type='text/javascript' src='http://go.cz.bbelements.com/please/showit/2444/5/3/7/?typkodu=js"+bbh+"&alttext=0&border=0&bust="+Math.random()+"&target=_blank'><"+"\/scr"+"ipt>"); /* ]]> */
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.