... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Kam chodí i králové sami (část 2)

19. srpna 2008 v 22:15 | LaVoisin |  Zajímavosti a zajímavé články
Veřejné toalety v plenkách

Od doby zániku starořímských veřejných záchodků uteklo neuvěřitelných třináct století, než mohou být znovu otevřeny - a to anglickou Společností pro umění roku 1852 v Londýně. První veřejné splachovací toalety se nacházejí ve Fleet Street v Londýně, ale jsou určené jen pánům. Dámská obdoba vzniká o něco později v Bedford Street. Jejich autorem je stavební podnikatel Samuel Petoe, který postavil mimo jiné i Nelsonův sloup na Trafalgar Square. Poplatek činí pouhé dvě pence a v průběhu prvního roku provozu veřejné toalety navštěvuje pouze 82 lidí - proto není divu, že očekávaný zisk se nedostavuje. I když je rozdáno 50 000 letáčků obsahujících vysvětlení, k čemu zařízení slouží. Přesto jsou po třech letech otevřeny další veřejné toalety, jejichž majitelem je tentokrát londýnská městská správa. Platí se tu pouze jedna pence a pánové, pokud stojí, neplatí dokonce nic. Londýn tedy nakonec v tomto směru zaznamenává úspěch. Viktoriánské záchodky dnes už ale svému účelu neslouží - v jednom z nich je umělecká kavárnička a v dalším malé loutkové divadlo.

Trnitá cesta k roli papíru

S rozvojem sociálního zařízení dochází i k proměnám jeho nezbytného vybavení. Místo současného toaletního papíru postupem času slouží tráva, kousky látky, vlna… Ale i zde platí: jiný kraj, jiný mrav. Záleží na místních zvycích - a neméně i na dostupném materiálu. Na Havajských ostrovech domorodci používají skořápky z kokosových ořechů nebo mušle. Američtí osadníci kukuřičné klasy, Eskymáci mech z tundry. Indové jednoduše levou ruku, kterou si pak omyjí vodou ze džbánu. K dobru jim budiž připočteno, že se zde mezi pravověrnými vyvinul zvyk nikdy nejíst levou rukou. Někteří odborníci soudí, že toto může být i důvod, proč si při pozdravu potřásáme pravou rukou, a nikoli levou.

Katalog šel na dračku

Když se v 17. století více rozšiřují noviny, dochází i na ně. Vlastně se dá říci, že Guttenbergův vynález knihtisku má za vedlejší efekt i malou revoluci v osobní hygieně.

V předminulém století se v kadibudkách na americkém venkově stává velkým hitem katalog zásilkové společnosti Sears and Roebuck. Firma ho totiž farmářům rozesílá zadarmo a má sto stran savého, nehlazeného papíru. Ve třicátých letech 20. století ale z hřebíků na dveřích latrín mizí - začal se tisknout na křídový papír…

Papírové kuriozity

Pravděpodobně úplně první toaletní papír ale vyrábí již roku 1857 firma Josepha Cayettyho z New Jersey. Nese označení "Léčivý papír", protože je skutečně napuštěn jakousi zdraví prospěšnou látkou, a prodává se v balíčcích po padesáti kusech. Poté, co se v Británii a USA kolem roku 1880 objevují role papíru, původně určené k otírání holičských břitev, a ploché balíčky hedvábného skládaného papíru, uvádějí v roce 1899 bratři Scottové v Americe na trh první roli značkového toaletního papíru. Později jsou vedle klasických rolí k vidění i různé kuriozity. Ruský car si nechává svými podřízenými vyrábět speciální toaletní papír, potištěný obrázky zbraní. Na toaletním papíru amerických vojáků v období 2. světové války je zase zobrazena Hitlerova karikatura s nápisem "Put Hitler in the hole!" (Strč Hitlera do díry!).

Možná je škoda, že dnes si pro toto vybavení nejmenší místnosti v bytě, kde se většině z nás tak báječně čte či přemýšlí, můžeme vybrat jen potisk obligátních motýlků nebo kytiček.

Sprchovací toalety - absolutní komfort na WC

Člověk chce být za každou cenu jako v bavlnce, a to i na toaletě. Ostatně už slavný anglický spisovatel Oskar Wilde věděl, že "komfort je to jediné, co nám současná civilizace přináší". Hitem současnosti jsou sprchovací toalety, které jsou kombinací klasického WC a bidetu. I když si musíte pořádně připlatit (nejdražší modely stojí více než 100 000 Kč), stojí to zato. Nejznámějším výrobcem v Evropě je švýcarská firma Geberit. A jak to funguje? Při dosednutí se zapne odsavač pachů, který naprosto spolehlivě, pomocí aktivního uhlíkového filtru, zabrání jejich proniknutí do interiéru koupelny. Celý cyklus svým důmyslem a dokonalostí nadchne každého, kdo takovou toaletu vidí poprvé. Jako první se po zmáčknutí velkého tlačítka spustí oplachování a plný, měkký a temperovaný proud vody provede náležitou očistu anální oblasti. Po osprchování se vysune rameno fénu, které Vás osuší proudem příjemně teplého vzduchu. Triumfem dokonalosti je tiché sklopení prkénka - tzv. technika "soft closing". Již mimo váš zrak pak probíhá očista toalety. Vše funguje také na dálkové ovládání.

Lucie Truhelková "Trůnili" již EgypťanéPravěký člověk si odskakoval jednoduše do křoví. Ale další lidská pokolení velmi záhy zjistila, že "hygiena je půl zdraví"… Za prozatím nejstarší splachovací záchod archeologové považují ten, který byl odkryt při vykopávkách knósského paláce na ostrově Kréta. Odhadují, že byl používán zhruba v letech 3000 až 1500 před naším letopočtem. Měl dřevěné sedátko a nádržku, do níž se pomocí speciálních cisteren přiváděla dešťová voda. V západní Indii měly v té době splachovací toalety i poklopy. A ve starém Egyptě již kolem roku 2100 před Kristem vytesali z vápence klozet takzvaného "trůnního typu", jehož tvar se částečně zachoval až do dnešní doby.

Jak šel čas…

První novodobé splachovací toalety: 1596, sir John Harrington,

oficiálně 1775, Alexander Cummings

První jednodílná porcelánová toaleta:1885, Thomas William Twyford

První veřejné toalety: 1852, Fleet Street v Londýně

První toaletní papír: 1857, Joseph Cayetty, USAToaleta jako poklad

Turistickou atrakcí je sociální zařízení v Hong Kongu, patřící jednomu klenotníkovi. Ten své WC ozdobil zlatem a drahokamy natolik, že patří k nejdražším na světě.

Pozor, padá!

Anglické označení "toilette" podle některých pochází z výkřiku "Gardy toaleta!" (volně lze přeložit jako "Pozor na vodu!"), kterým ve středověku upozorňovali lidé vylévající obsahy nočníků z oken své spoluobčany dole na ulici…

WC ve výtahu

Pisoáry, které nevyžadují žádnou obsluhu a automaticky večer vyjedou zpod chodníku, zavedla londýnská čtvrť Westminster. Zařízení s obchodním jménem "UriLift" ve dne mizí pod chodníkem, a nekazí tak výhled na památky. V noci slouží mužům potácejícím se z hospod, kteří si jinak klidně ulevují i u zdi Národní galerie na Trafalgarském náměstí.

Panáček a panenka

První oddělené toalety se objevily až v roce 1739, a to při příležitosti taneční zábavy v jedné pařížské restauraci. Zde byly také poprvé k vidění typické obrázky panáčka a panenky na dveřích.

Zdroj: RF HOBBY a časopis Epocha. Děkuji.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gugi Gugi | 18. června 2015 v 12:56 | Reagovat

Látkové vložky vkládací:

http://www.ladyteen.cz/vkladaci-vlozky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.