... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

John Dee: Zaklínač andělů si znepřátelil i samotného císaře (část 2)

20. srpna 2008 v 21:45 | LaVoisin |  Novověk
Zázrak s knihami
Obvinění přichází v okamžiku, kdy se rozkřikne historka, která se oběma mágům přihodí při jedné ze svých seancí. Kelleymu se zjevila bytost a nařídila Deeovi spálit všechny záznamy z andělských sezení (celkem 28 svazků). Kelleymu pak duch přikázal spálit váček s "kamenem mudrců", alchymickou látkou umožňující přeměnu obyčejných kovů ve zlato. Dee s Kelleyem jsou z příkazů zdrceni, ale jejich poslušnost andělským silám je bezvýhradná. Dee hází do ohně své milované knihy skrývající veškeré dosud nashromážděné andělské vědění a Kelley se zavazuje zničit svou magickou substanci. Seance končí slibem, že stejným způsobem, tedy skrze oheň, dostanou muži své poklady zpět. O necelé tři týdny později Kelley spatří na dvoře domu na dnešním Karlově náměstí, který je později znám jako Faustův, postavu připomínající zahradníka, který zažehne zvláštní sloupovitý oheň. Muži vybíhají ven, ale zahradník tam už není. V zahradě pod mandlovníkem však ke svému velkému překvapení nacházejí část svých spálených knih. Jsou naprosto v pořádku. Zbytek zničených knih nalézají uvnitř svého příbytku. Ani ony nenesou stopy ohně.

Spojka s nebesy to chce vzdát
Neuplynou ani čtyři měsíce ode dne, kdy císař vydal na popud papežského vyslance výnos nařizující Deeovi s Kelleym a rodinami opustit habsburské državy, a oba světoběžníci byli opět v Čechách. Azyl naleznou na zámku Viléma z Rožmberka v Třeboni. Odměnou za pohostinnost je mocnému Rožmberkovi výsada účasti na hovorech s anděly. Viléma však neurčité řeči andělů pramálo vzrušují. Daleko více ho zajímá praktické využití znalostí svých nových chráněnců: v oblasti plánovaného sňatku, politických rozhodnutí, těžby drahých kovů nebo přímo výroby zlata v alchymických laboratořích. Kelley, kterého vždy zajímala více alchymie než zmatené promluvy andělů, se chopí příležitosti, získá si důvěru Viléma a často cestuje z jeho pověření po Čechách i za hranice. Jeho sláva na poli alchymie roste a od Rožmberka si jej na čas "půjčuje" samotný císař. K roli média, kterou roky hrál režírován podivínským učencem, má Kelley větší a větší odpor. Dee, který zůstává většinu času na třeboňském zámku, studuje a přijímá návštěvy. Své spojky s nebesy se ale nehodlá vzdát. Kelleyho odpor k seancím ale neutuchá, Dee se proto pokusí použít jako médium svého syna, ani ne osmiletého Arthura. Chlapec anděly nevidí, zato Kelley - i když vlastně nechce a pokus jen sleduje - je vidí dobře.

První skupinové manželství uzavřeno
Anděl tentokrát přichází s neslýchanými výroky, ospravedlňujícími cizoložství. Aby nebylo pochyb o tom, co mají andělé na mysli, následuje druhý den obšírné doplňující sdělení. Z promluvy vyplývá, že Dee s Kelleyem mají sdílet všechno společně, včetně manželek. Kelley a Dee jsou zděšeni, brání se poukazy na to, že takové věci odporují božím příkazům. Dee se s tak ďábelskou představou nemůže smířit a táže se, zda má anděl na mysli duševní či sexuální lásku. Anděl je však neoblomný a suše prohlásí: "Hovořím o obojím. Nic není nespravedlivé, jestliže to je spravedlivé pro Boha." Dee a Kelley, oba věřící muži, se s takovými doporučeními vyrovnávají velmi těžce. Manželky obou mužů to děsí ještě víc. Dee si reakci své ženy zaznamenal - Jane Deeová čtvrt hodiny plakala a třásla se a pak ji popadla zlost. Následují další hovory s anděly a Dee se nakonec jejich vůli podvoluje a přesvědčí o blahodárnosti nebeských instrukcí i ostatní. A tak se na jaře 1587 ospalá Třeboň stává svědkyní uzavření zvláštní tajné smlouvy. Dohodu o skupinovém manželství uzavřenou pro větší slávu Boží podepisují Dee, Kelley a jejich ženy Jane a Joan začátkem května 1587.

Návrat ztraceného alchymisty
Zanedlouho však rozzuřený Kelley smlouvu trhá a vztah mezi oběma muži chladne. Koncem května 1587 Kelley poslouží svému pánovi jako prostředník mezi ním a anděly naposledy. Bývalé médium se naplno věnuje alchymii. Staví si alchymickou pec a znovu je hodně na cestách. Dee vydrží v Třeboni až do jara 1589 a pak se vydá zpět do Anglie. Vilém o něj dávno ztratil zájem a Kelley si buduje vlastní kariéru v Čechách a s anděly už nechce nic mít. Přesto Dee opouští Čechy jako kníže - jeho výprava domů čítá tři nové kočáry s dvanácti uherskými koni a císařský vojenský doprovod.

Andělů se nikdy nevzdal
Do Anglie přijíždí až koncem roku 1589, protože udělá několik delších zastávek v Německu. Čeká, že se k němu připojí Kelley. Marně. Svou zemi už Dee neopustí. Stálý příjem si zajišťuje vedením školy v Manchesteru, čas od času mu nějaké peníze pošle Její Výsost. Poslední léta však prožije v chudobě a zapomnění. Pestrý život Johna Deea se uzavírá koncem roku 1608 či začátkem roku 1609, dodnes se to přesně neví. Ve společnosti nebeských bytostí je po návratu z kontinentu mnohem méně, ale andělů se nikdy zcela nevzdá. Ještě roku 1607 s nimi hovoří prostřednictvím svého nového média Bartholomewa Hickmana. Zlatá doba spolupráce s Edwardem Kelleym je však pryč. Jeho starý společník je léta mrtev.

Viktor Velek

Na anděly se zrcadlem nebo koulí
• John Dee používal ke komunikaci s anděly řadu pomůcek. Do dnešních dnů se zachovalo Deeovo zrcadlo z černého leštěného obsidiánu a křišťálová koule.
• Vedle hlavního nástroje, leštěného zrcadla, koule či skla, si Dee podle pokynů andělů pořídil speciální pečetě, stůl či hedvábný ubrus. Místa vyvolávání andělů se tak změnila v jakési malé chrámy.
• Samotnému vyvolávání předcházely modlitby, chvalozpěvy a vzývání. Andělé rovněž doporučovali vést ctnostný život a držet půst. Kelley (či jiné médium) hleděl do zrcadla nebo koule, popisoval své vize a Dee si vše poznamenával a kladl otázky.
• Deeovy hovory s nebeským světem nebyly žádnou novinkou. Tradice věštění a navazování styků s nadpřirozeným světem pomocí zrcadel a křišťálových koulí sahá do starověku.
• Zbývá dodat, že všechny popsané praktiky byly křesťanskými autoritami považovány za ďábelské a trestaly se smrtí.
Zdroj: RF HOBBY a časopis Epocha. Děkuji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 moje máma moje máma | 20. února 2011 v 16:39 | Reagovat

fuck

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.