... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

zámek Český Krumlov

15. července 2008 v 21:56 | LaVoisin |  Historie hradů a zámků v ČR
Český Krumlov je moje obrovská srdcovka! Naprosto úžasný město jak při pohledu z řeky Vltavy, tak i při samotném procházení města. Historie na Vás dýchá z každého koutku.
Český Krumlov byl dlouhá léta hlavním sídlem Rožmberků (mých miláčků) a na jejich počest se konají ve měste Slavnosti pětilisté růže. Musím se pochlubit, že letos jsem se nezúčastnila již pouze jako divák, ale taky jako účinkující a mohla jsem si na vlastní kůži zažít ten krásnej pocit, když v dobovém kostýmu procházíte městem v průvodu. Nádhera. Kdo by se chtěl podívat na fotky z letošních slavností ať klikne sem.
První den jsme s přítelem šli v kostýmech renesančních:
A druhý den jsme šli v kostýmech gotických:
Tak, ale dost chlubeního se a podíváme se na historii zámku Český Krumlov:
Skalnaté návrší, které vybíhá vysoko nad koryto řeky Vltavy, bylo osídleno dávno před vznikem nestarších částí dnešního hradu a zámku. Prvotní osídlení zámeckého návrší pochází z doby bronzové.
Původní gotický hrad založili někdy před rokem 1250 páni z Krumlova, jedna z větví mocného rodu Vítkovců s erbovním znakem pětilisté růže. Po vymření pánů z Krumlova v roce 1302 zdědili hrad příbuzní Rožmberkové. Rod Rožmberků zde sídlil až do roku 1602. S jejich jménem a třemi staletími vlády je spojena doba největšího rozkvětu hradu i města. Ve druhé polovině 16. století získal hrad podobu monumentální a honosné renesanční rezidence. V této době představovali vladaři rožmberského dominia přední osobnosti české šlechty, vzdělané humanisty, mecenáše kultury a umění, schopné politiky, zaujímající nejvyšší úřady v Království českém.
Roku 1602 koupil krumlovské panství císař Rudolf II. Habsburský. Císař Ferdinand II. Habsburský pak věnoval královský majetek knížeti Janu Oldřichovi z Eggenberku, představiteli rakouského knížecího rodu. Až ve třetí generaci tohoto rodu, zásluhou osobnosti Jana Kristiána I. z Eggenberku, lze sledovat od šedesátých let 17. století intenzivnější hospodářský, stavební a umělecký ruch a zámek Český Krumlov se vymanil z provinční zaostalosti, hospodářské a umělecké stagnace po období třicetileté války. Jan Kristián I. z Eggenberku vytvořil z Českého Krumlova reprezentativní barokní sídlo.
Eggenberkové vymřeli bez potomků v roce 1719 a na Krumlov přišla nová rodová dynastie - knížecí rod Schwarzenberků. Již ve druhé generaci tohoto rodu se projevila tvůrčí osobnost knížete Josefa Adama ze Schwarzenberku. Obratný a podnikavý hospodář a velký milovník umění se zasloužil o velkorysou přestavbu zámeckého areálu. Příklonem ke kultuře císařské rezidence ve Vídni byly stavební realizace i kulturní život na zámku obohaceny o kulturní podněty evropského významu. Již koncem 18. století a pak zejména v 19. století se projevila vleklá umělecká i ekonomická stagnace a po polovině 19. století zámek Český Krumlov ztratil roli hlavního rodového sídla krumlovsko-hlubocké větvě Schwarzenberků a nebyl ani ve 20. století pravidelně obýván.
V roce 1947 byl schwarzenberský majetek včetně Českého Krumlova převeden do českého zemského vlastnictví a po zrušení zemského zřízení se od roku 1950 stal majetkem Československého státu.
Součástí zámku je také nádherné Barokní divadlo. Je unikátní v tom, že se zde zachovaly původní barokní kulisy spolu s dřevěným mechanizmem na výměnu těchto kulis během představení. K pokochání sem dávám obrázek tohoto úžasného divadla.
A pro ty, co by měli zájem přečíst si jeden pravdivý příbeh s nádechem legendy mám odkaz přímo tady. Jedná se o příběh, kde je hlavní postavou nejstarší syn Rudolfa II. Julius Caesar d'Austria, který na Českém Krumlově pobýval po Rožmberkách. Byl to tyran, který ve městě zabil několik dívek .... a víc si přečtěte v tom odkazu. Pozor, článek je docela drastický.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 LaVoisin LaVoisin | Web | 30. září 2008 v 1:18 | Reagovat

Jeeej, já už se tak strašně moc těšim na další ročník Slavností pětilistý růže, že sem včera nemohla usnout :-D a jelikož to doma i jinde říkám pořád a už to říkat nesmim, píšu si to aspoň sem :-D

2 Qido Qido | Web | 8. září 2016 v 9:47 | Reagovat

A co teprve Neuschwanstein v Bavorsku
http://bunch.cz/cestovani/neuschwanstein-v-bavorsku/

3 Liborek Liborek | 7. února 2017 v 10:08 | Reagovat

Zajděte si do příjemné čajovny v Českém Krumlově-

http://www.icajove-more.cz/cajovny/dobra-cajovna-cesky-krumlov/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.