... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Oděv Markéty Františky Lobkowiczové, rozené Dietrichsteinové

30. července 2008 v 16:59 | LaVoisin |  Historie odívání
V nedávné době byl fond historických oděvů na území Čech a Moravy obohacen o velmi významnou a mimořádně dobře dochovanou památku - oděv z rakve Markéty Františky Lobkowiczové (?1597-1617), pochované s manželem Václavem Vilémem Lobkowiczem (1592-1621) v kryptě farního kostela sv.Václava v Mikulově. Pohřební oděvy obou manželů získalo v roce 2003 Regionální muzeum v Mikulově v souvislosti s antropologickým výzkumem kosterních pozůstatků obou manželů, který provedla RNDr.Eva Drozdová. Oděv Markéty Františky konzervovala v r. 2005 ak.mal.Vendulka Otavská, oblek Václava Viléma na konzervaci čeká.
Markéta Františka, dcera moravského podkomořího Zikmunda II. hraběte Dietrichsteina a Joanny z veronské šlechtické rodiny Scaligerů, patřila ke třetí generaci mikulovských Dietrichsteinů. Do roku 1616 je uváděna jako dvorní dáma císařovny Anny, manželky císaře Matyáše. V únoru 1616 se provdala a rok poté zemřela po porodu svého prvního syna.
Oděv Markéty Františky je vynikajícím příkladem ženského oděvu raného 17.století, dochovaného jen velmi vzácně. Vzhledem ke krátké životní pouti Markéty Františky můžeme předpokládat, že šaty byly zhotoveny kolem roku 1616. Soubor se skládá ze znamenitě ušitého živůtku a okázalého reprezentativního pláště s visícími rukávy, zvaného ropa, zhotoveného z ručně stříhaného sametu. Oba díly oděvu mají tuhé límce, které podpírají rafinovaný krajkový límec. Rukávy živůtku jsou zdobeny jemnými hedvábnými manžetami. Takové doplňky se zachovaly zcela vyjímečně. Soubor je doplněn širokou sametovou sukní. K pohřební výbavě patří dále pletené hedvábné punčochy, podvazky z pruhů hedvábné látky, zdobené paličkovanou krajkou se střapečky, zavázané stuhy z obuvi a polštářek, vyplněný dlouhými lidskými vlasy. Šaty Markéty Františky ukazují španělskou módu horních vrstev společnosti, která je zobrazená i na řadě portrétů oné doby. Převládala na vídeňském dvoře a jak můžeme vidět u Markéty Františky, španělský oděv nosila i moravská šlechta.
I já sem měla (již 2x) možnost prohlédnout si tyto i jiné dochované ošacení Dietrichsteinů. Jak již bylo řečeno, šaty jsou vystaveny v regionálním muzeu v Mikulově na zámku. Až bude chvilka času přidám sem svoje fotky těchto šatů. Nejsou moc kvalitní, protože jsou šaty vystaveny za sklem a leskne se v něm okolí
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Blanka Blanka | E-mail | Web | 26. září 2008 v 13:33 | Reagovat

Už jsem někde tyto šaty viděla. Velmi krásné! Nadchly mě! Ale nějak se mi příčí, že vystavují věci, které měli na sobě nebožtíci. Připadá mi, že ruší jejich klid...nevím ale okolnosti nálezu tak nebudu hanit..:-)) Moc krásné šaty!!!:-))

2 Hana Hana | 10. dubna 2010 v 14:46 | Reagovat

Moc pěkný článek!

3 Šárka Šárka | 26. srpna 2013 v 11:42 | Reagovat

Chápu, že se může jednat o porušení piety, ale kdybychom se vždy řídili city museli bychom nechat spát dinosaury i Tutanchamona, skrčence a třeba taková kostnice v Kutné Hoře by také neexistovala. Kam by se asi pohnulo naše povědomí o historii? Náš hrob se třeba za 20 let vyhrabe a každému bude jedno kdo jsme, v čem nás pohřbili a že chceme odpočívat v pokoji. Zaplať pámbů za poctivou a řemeslnou módu, minulých století, za pompézní rubáše. Těžko bychom si pak uměli představit, co je opravdu haute couture. Na jiných kostrách už se šaty rozpadly, takže jsou stejně "nahaté". Dobře, že byla příroda milostivá a pár skvostů nám zachovala i pro připonemutí obou zesnulých dam. ;-)

4 chrisuleX chrisuleX | 31. prosince 2017 v 16:28 | Reagovat

Je to docela strašidelné

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.