... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Vilém z Rožmberka a Polyxena z Pernštejna

8. května 2008 v 15:16 | LaVoisin |  Rožmberkové
Vilém z Rožmberka
Vilém z Rožmberka (* 10. března 1535 na zámku Schützendorf v Horních Rakousích - † 31. srpna 1592 v Praze) byl významný český politik a představitel českých stavů ze šlechtického rodu Rožmberků. V nábožensky citlivém českém předbělohorském prostředí patřil k předním vůdcům umírněných katolíků. Jeho mladší bratr Petr Vok z Rožmberka byl posledním mužským příslušníkem rodu.
O významu tohoto muže nejen v rámci českého království, ale i v širším středoevropském prostoru, svědčí kandidatura na polský trůn, která mu byla nabídnuta polskými stavy v roce 1573 a nejvyšší říšské vyznamenání Řád Zlatého rouna, které získal v roce 1585 jako jediný Rožmberk a čtvrtý nositel řádu z českého království (po Jindřichovi IV. z Plavna, Vratislavovi z Pernštejna a Jáchymovi z Hradce).
Polyxena Rožmberská z Pernštejna(1567 - 1642)
V Českém Krumlově se na několika domech (např. Horní č. p. 154) setkáváme s heraldickým symbolem zubří hlavy na zlatém poli, který patřil významnému českému a moravskému šlechtickému rodu Pernštejnů. Tento znak většinou bývá v aliančním spojení s rožmberským erbem Viléma z Rožmberka, neboť patřil poslední, čtvrté Vilémově manželce Polyxeně, rozené z Pernštejna. Jejich svatba se konala v lednu 1587 v rožmberském paláci na Pražském hradě. Po Vilémově smrti v roce 1592 se Polyxena, dcera Vratislava z Pernštejna, provdala za Zdeňka z Lobkovic.
Plakát Slavností pětilisté růže v Českém Krumlově s námětem svatba pana Viléma z Rožmberka s paní Polyxenou z Pernštejna:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.