... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Rožmberkové 4

8. května 2008 v 14:55 | LaVoisin |  Rožmberkové
Jindřich III. z Rožmberka
Jindřich III. z Rožmberka (zemřel 28. července 1412) - byl zřejmě jediným synem Oldřicha z Rožmberka a Alžběty z rodu Vartemberků.
Jindřich III. byl opakovaně purkrabím na Pražském hradě a jako člen panské jednoty se podílel i na zajetí českého krále Václava IV.
Oldřich II. z Rožmberka
Oldřich II. z Rožmberka (13. leden 1403- 28. duben 1462) byl významný český šlechtic, po bitvě u Lipan se stal uznávaným vůdcem katolických pánů v Čechách. Svými současníky byl zván "sloupem království tohoto a údem nejmocnějším".
V době vladařství Oldřicha II. (1418-1451) stoupla moc rodu Rožmberků, protože dokázal využít oslabení královské moci v průběhu husitských válek. Během 20. let 15. století ovládl skoro celé jižní Čechy, s výjimkou silného královského města České Budějovice a kláštera Zlatá Koruna. Toto scelení rožmberského dominia vytvořilo vhodnou hospodářskou základnu pro podnikání šlechtického velkostatku, který Oldřichovi potomci vytvořili v 1. polovině 16. století.
Vedle majetkových zisků dokázal Oldřich II. upevnit postavení rodu i v rámci stavovské obce, a to vytvořením řady podvrhů, které rodu měli darovat čeští králové. K roku 1360 se tak vázala výsada, vydaná údajně Karlem IV., která stvrzovala nedělitelnost rožmberského dominia a zřízení vladařství v rožmberském rodě patřící vždy nejstaršímu mužskému členu rodu. Tyto skutečnosti byly dokonce roku 1493 zaneseny do zemských desek a dodržovány až do vymření rožmberského rodu. Tento rozporuplný Rožmberk pravděpodobně vymyslel pověst o původu Rožmberků z italského rodu Orsini.
Jošt III. z Rožmberka
Jošt III. z Rožmberka (30. června 1488-15. října 1539) byl otcem Viléma z Rožmberka, Petra Voka a dcer Anny, Elišky a Bohunky. Zemřel snad na následky pádu z koně. Byl dvakrát ženatý. Jednou z jeho manželek byla Anna z Rogendorfu. Zúčastnil se tažení krále Ferdinanda proti Turkům. Je autorem knihy "Knížky o štěpování".
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.