... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Rožmberkové 3

8. května 2008 v 14:16 | LaVoisin |  Rožmberkové
Jindřich II. z Rožmberka
Jindřich II. z Rožmberka (* ? - † 26.srpna 1346) byl pravděpodobně nejstarším synem předního českého velmože a komorníka českého království Petra z Rožmberka. Bohužel o něm nevíme téměř nic. Narodil se v rozmezí let 1318 - 1330, o případném sňatku či potomcích se nedochovaly žádné zprávy. Jediná jistá informace je o jeho smrti. Padl v bitvě u Kresčaku společně s mnoha jinými a také se svým králem Janem Lucemburským. Je pohřben v benediktinském klášteře Panny Marie v Lucemburku.
Pozdější staročeská Píseň o bitvě u Kreščaku opěvující loajalitu Rožmberků:
Tu črvená róže ktvieše,
majíc rubínovo stkvěnie.
Jádro jejie podle chtěnie
z arabského zlata stkvieše
…ta róže tak osvetla
jakž při lvu vždy věrně kvetla.
Oldřich I. z Rožmberka
Oldřich I. z Rožmberka (zemřel 4. března 1390) - byl čtvrtým synem nejvyššího komořího Petra z Rožmberka a paní Kateřiny, která údajně pocházela z rodu Vartemberků.
Po smrti staršího bratra Jošta se Oldřich stal prvním mužem rožmberského rodu a stejně jako bratr se nezúčastňoval pro mocenské rozepře s panovníkem politického života země. Na přelomu let 1381 - 1382 Oldřich spolu s bratry a Jindřichem z Hradce vojensky podpořili Jindřicha ze Schaunberga v rozepři s rakouským vévodou Albrechtem III. Prostředníkem v celé kauze se nakonec stal český král Václav IV.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.