... Historie trošku jinak, aneb: "Bitvu sem presrál, ale dobro se vyspál!"

Petr I. z Rožmberka

8. května 2008 v 14:09 | LaVoisin |  Rožmberkové
Petr I. z Rožmberka (? - 14. říjen 1347) byl synem Jindřicha z Rožmberka a Elišky z Dobrušky (Rožmberkové byli jednou z pěti větví Vítkovců).
Pravděpodobně za účelem získání vzdělání Petr strávil několik let v rodinné cisterciácké fundaci ve Vyšším Brodě. Snad proto se mu přezdívalo "Kajícník". V době otcovy smrti (4. července 1310) musel být Petr podle dobových měřítek dospělý, protože po otci převzal funkci nejvyššího komorníka království.
Petr z Rožmberka byl zasnouben s nejmenovanou dcerou Jindřicha z Lipé. Několik let trvající zasnoubení roku 1315, po zatčení a uvěznění pána z Lipé, Rožmberk zrušil. Následně se s požehnáním krále Jana oženil s vdovou po Václavovi III. Violou, dcerou těšínského knížete Měška I. Zároveň se přiklonil ke straně Jana Lucemburského a opatrně mu přiznal svou účast na spiknutí.
Po propuštění pána z Lipé roku 1316 Petr z Rožmberka změnil názor a listinou ze dne 25. dubna 1316 bylo potvrzeno opětovné přátelství mezi oběma těmito mocnými pány. Viola po necelém roce manželství zemřela a novou ženou se stala Kateřina neznámého rodu. S Kateřinou měl Petr pět synů ( Jindřich, Petr, Oldřich, Jošt, Jan) a tři dcery (Mecela, Anna a neznámá dcera).
V letech 1317-1318 se v Čechách rozhořela válka způsobena rozbroji mezi českou šlechtou (Jindřich z Lipé x Vilém Zajíc z Valdeka a jejich přívrženci), častou nepřítomností krále v zemi a královskými intrikami. V zemi byl mor a hladomor. Jan Lucemburský požádal o pomoc římského krále Ludvíka Bavora a pan z Lipé hrozil spojenectvím s Ludvíkovým oponentem Fridrichem Sličným.
Smír mezi Lucemburkem a českými pány byl uzavřen v dubnu 1318 v Domažlicích. V době nepokojů král vyjížděl na panství neposlušných pánů. Došlo tehdy k ozbrojenému střetnutí mezi královými oddíly a oddíly Viléma z Landštejna. Po Landštejnově boku stál jeho příbuzný Petr z Rožmberka. Tato akce a možná nejen ta, vynesla Petrovi přechodnou ztrátu nejvyššího komornictví v letech 1319-1325. Funkce nejvyššího komorníka mu byla potom navrácena a zastával ji až do konce svého života. Zemřel 14. října 1347 a je pohřben v cisterciáckém rodovém klášteře Rožmberků ve Vyšším Brodě.
Petr I. Rožmberka byl významnou osobností své doby, zasahoval do události celostátního významu. Rožmberské statky (roku 1302 obohacené o dědictvi po pánech z Krumlova) za doby jeho vlády rozhodně nedoznaly újmy. Finančně podporoval duchovní a sociální ústavy, touto formou dbal o spásu své duše, případně i duší svých blízkých. V Krumlově nechal zřídit špitál sv. Jošta a na krumlovském hradě kapli sv. Jiří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kleasing kleasing | Web | 8. května 2008 v 14:46 | Reagovat

Ahoj na mém blogu je volny desing playboy tak se na něj mrkni.....a jestli se ti líbí a chtěla bys ho tak mi to napiš do komentářu díky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.